Nadieżda Tołokonnikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nadieżda Tołokonnikowa
ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Nadieżda Andriejewna Tołokonnikowa

Data i miejsce urodzenia

7 listopada 1989
Norylsk

Zawód, zajęcie

aktywistka, performerka

Alma Mater

Moskiewski Uniwersytet Państwowy

Nadieżda Andriejewna Tołokonnikowa (ros. Наде́жда Андре́евна Толоко́нникова, ur. 7 listopada 1989 w Norylsku) – rosyjska artystka i aktywistka polityczna, członkini grup Pussy Riot oraz Wojna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nadieżda Tołokonnikowa należy do grupy Wojna. W 2008 razem z innymi jej członkami brała udział w akcji Jebcie się za Niedźwiadka!, w ramach której dziesięcioro członków grupy uprawiało seks grupowy w jednej z sal Muzeum Biologicznego w Moskwie. Akcja ta miała wyrażać sprzeciw wobec wyboru Dmitrija Miedwiediewa na prezydenta Rosji[1][2]. Tołokonnikowa uczestniczyła także w akcji Chuj FSB, podczas której performerzy namalowali ogromnego penisa na Moście Litiejnym w Petersburgu, naprzeciw siedziby FSB przy Prospekcie Litiejnym[2].

Tołokonnikowa była również członkinią grupy Pussy Riot. W lutym 2012 razem z czterema innymi członkiniami grupy, m.in. Mariją Alochiną i Jekatieriną Samucewicz, wykonały w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie utwór Bogurodzico, przegoń Putina[3]. Za ten czyn w sierpniu 2012 Sąd Rejonowy w Moskwie-Chamownikach skazał wymienione trzy performerki na dwa lata pozbawienia wolności[3]. Na początku procesu Tołokonnikowa w imieniu grupy przeprosiła wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem w soborze. Stwierdziła, że jedynym celem Pussy Riot było wyrażenie protestu przeciw poparciu, jakiego patriarcha Cyryl udziela Władimirowi Putinowi i jego autorytarnej oraz antyfeministycznej polityce[2].

Początkowo Tołokonnikowa odbywała karę w kolonii karnej nr 14[4] w Mordowii[5]. We wrześniu 2013, po odrzuceniu jej wniosku o przedterminowe zwolnienie[6], rozpoczęła strajk głodowy, domagając się przeniesienia do innego więzienia. Twierdziła, że osadzone w kolonii kobiety zmuszane są do pracy w wymiarze 17 godzin dziennie, a jeden z urzędników kolonii groził jej śmiercią[7]. Protest Tołokonnikowej trwał 9 dni[4]. W rezultacie w listopadzie 2013 została przeniesiona do innego więzienia w Kraju Krasnojarskim[5].

W grudniu 2012 francuski dziennik "Le Figaro" ogłosił ją kobietą roku[8].

23 grudnia 2013, w związku z ogłoszoną przez prezydenta Putina amnestią, została zwolniona z więzienia w Krasnojarsku jako ostatnia z trójki performerek - Jekatierina Samucewicz opuściła więzienie warunkowo w październiku 2012, zaś Mariję Alochinę zwolniono na mocy tej samej amnestii kilka godzin wcześniej z innej kolonii karnej[9]. 24 grudnia 2013 Alochina i Tołokonnikowa spotkały się w Krasnojarsku i wspólnie zapowiedziały dalsze działania na rzecz obrony więźniów w Rosji, a być może także utworzenie organizacji walczącej o prawa człowieka[10].

W momencie aresztowania Tołokonnikowa była studentką ostatniego roku filozofii na Uniwersytecie Moskiewskim[2]. Jest mężatką; jej mąż Piotr Wierziłow również należy do grupy Wojna. Mają córkę urodzoną w 2008 roku[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Pussy Riot: Modlitwa punka" (jako ona sama, 2013, film dokumentalny, reżyseria: Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin)[11]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]