Nadleśnictwo Łopuchówko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek główny siedziby
Pień drzewa – pomnik 80-lecia Lasów Państwowych z 2004

Nadleśnictwo Łopuchówko - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Murowanej Goślinie.

Nadleśnictwo terytorialnie leży na obszarach czterech powiatów i dziewięciu gmin.

Nadleśnictwo podzielone jest na cztery obręby: Kąty, Łopuchówko, Biedrusko, Dziewicza Góra w ich skład wchodzi 14 leśnictw: Miączynek, Łopuchowo, Dąbrówka, Boduszewo, Brzeźno, Długa Goślina, Buczyna, Starczanowo, Gołaszyn, Maniewo, Marianowo, Złotkowo, Annowo, Wronczyn.

W skład Nadleśnictwa wchodzi także Gospodarstwo Szkółkarskie utworzone Zarządzeniem nr 16/98 Nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko z dnia 1 stycznia 1998 roku. Produkcja szkółkarska ma w historii Nadleśnictwa dłuższą historię, prowadzenie szkółki rozpoczęto w 1978 roku.

Powierzchnia nadleśnictwa wynosi 24094,7478 ha[1].

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Rezerwaty Przyrody
Na terenie Nadleśnictwa leżą Buczyna, Klasztorne Modrzewie, Las Mieszany, Żywiec Dziewięciolistny, Śnieżycowy Jar.

W kompleksie leśnym stanowiącym lasy doświadczalne Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie zachowały się powierzchnie doświadczalne ze 100-letnim rodowodem.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Edukacja przyrodnicza prowadzona jest w oparciu o Arboretum oraz Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Zielonce, leżący na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Murowana Goślina oraz Ośrodek Edukacji Leśnej w Łysym Młynie.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szlaki turystyczne
Urozmaicona rzeźba terenu oraz bliskość stolicy województwa, miasta Poznania, prowadzi do dużego zainteresowania turytów spędzaniem czasu na łonie przyrody. Przez obszar Nadleśnictwa przebiegają trzy szlaki piesze.
Szlak szlak turystyczny czerwony prowadzi z Zielonki przez Dzwonowo Leśne, Dzwonowo, Nidźwiedziny, Rejowiec, Szczodrochowo, Skoki (17,3 km)
Szlak szlak turystyczny niebieski rozpoczyna się w Owińskach na teren Nadleśnictwa wchodzi przecinając trakt Bednarski, dalej przez rezerwat przyrody "Klasztorne Modrzewie" i "Las Mieszany", Zielonkę, Głęboczek, Dzwonowo, Sławice do Sławy (11 km)
Szlak szlak turystyczny zielony prowadzi z Hucisk przez Głęboczek, Łopuchowo, Wojnowo, Długą Goślinę, Białężyn, Starczanowo, rezerwat przyrody "Śnieżycowy Jar", Łuków (dalej szlak biegnie do Rogoźna).
Wieża widokowa
Wieża widokowa na Dziewiczej Górze pozwala na podziwianie panoramy okolic Poznania, czynna jest od kwietnia do października.

Turyści mogą zatrzymać się na parkingu leśnym w Boduszewie, turystyczne ognisko można zorganizować na Dziewiczej Górze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]