Nadzieja (utwór Iry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nadzieja
Utwór zespołu IRA
z albumu Mój dom
Wydany

Czerwiec 1991

Nagrywany

Kwiecień 1991 Studio S-4 w Warszawie

Gatunek

Ballada rockowa

Długość

3.37

Twórca

Piotr Łukaszewski
Leszek Mróz

Producent

Leszek Kamiński
IRA

Wydawnictwo

Kontakt

"Nadzieja"ballada rockowa pochodząca z albumu Mój dom. Utwór trwa 3 minuty i 37 sekund, został zamieszczony na siódmym miejscu na krążku. Utwór jest jednym z krótszych utworów znajdujących się na płycie. Krótsze są tylko Mój dom (2.35), Spadam (3.35) oraz Twój cały świat (1.17). Autorem tekstu jest Leszek Mróz.

Tekst utworu opowiada o ludziach którzy mają wszystko, pieniądze, sławę, ale nie mają tej najważniejszej rzeczy która jest potrzeba w życiu, mianowicie nadziei. Brzmienie utworu utrzymane jest w balladowo-rockowej tonacji, połączonej z solówką gitarową. Kompozytorem utworu jest gitarzysta, Piotr Łukaszewski. W utworze tym na fortepianie zagrał perkusista grupy, Wojciech Owczarek.

Nadzieja stała się oficjalnym hymnem akcji charytatywnej WOŚP w 1993 roku, na której to zespół wystąpił w warszawskim klubie "Stodoła". Utwór był grany także na wszystkich koncertach jakie zespół odbył w styczniu 1993 roku, w ramach specjalnej trasy koncertowej dla WOŚP wraz z Proletaryatem oraz Kobranocką.

Utwór grany był także na koncertach akustycznych. Został wykonany wraz z wokalistą Proletaryatu Tomaszem Olejnikiem, 23 kwietnia 1994 roku, na koncercie "Bez prądu", który grupa zagrała w studiu polskiego radia Łódź.

Nadzieja znalazła się także na obu koncertowych płytach zespołu, gdzie odpowiednio na pierwszej z nich trwa 4 minuty i 36 sekund, oraz na drugiej, gdzie trwa aż 13 minut i 9 sekund. Na drugim z tych koncertów została wykonana w duecie z Piotrem Lato, a na gitarze akustycznej zagrał gościnnie Zbigniew Hołdys. Utwór pojawił się także na urodzinowym koncercie zespołu zagranym w październiku 2006 roku w krakowskim klubie "Studio".

Utwór Nadzieja jest jednym z najpopularniejszych utworów w dorobku grupy. Grany jest regularnie na każdym koncercie, gdzie wykonywana jest wraz z fanami. Z tym utworem wystąpiła m.in. Ewelina Flinta na Przystanku Woodstock w 2003 roku.

W 2003 roku przy okazji nagrywania debiutanckiego krążka Przeznaczenie, wokalistka Ewelina Flinta nagrała w duecie z Arturem Gadowskim, studyjną wersję utworu, która trafiła na płytę wokalistki. W utworze na instrumentach zagrali muzycy IRA, oraz eks-gitarzysta grupy, Piotr Łukaszewski.

Utwór znalazł się na płycie Lista Przebojów Programu III, która została wydana i zawierała największe przeboje 1992 roku.

Artur Gadowski powiedział o utworze "Nadzieja": "To znowu nie mój tekst, a szkoda, bo piękny. Jak cała piosenka zresztą. Lubię utwory, które mogą być śpiewane tysiącem gardeł przez publiczność. Wtedy czuję prawdziwy kontakt z ludźmi, czuję, że wszyscy jesteśmy razem. Nie ma podziału my - muzycy, oni - publiczność, jesteśmy jednością".

(Źródło: Miesięcznik Brum 1994 rok)

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Do utworu został również nakręcony przez firmę LUZ teledysk, którego premiera telewizyjna nastąpiła w 1992 roku. Teledysk bardzo często gościł w programach poświęconych tematyce rockowej, m.in. "Rock Noc" oraz "Clipol". Obecnie teledysk jest niedostępny.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

IRA

Produkcja

Covery[edytuj | edytuj kod]

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Lista Przebojów III Programu Polskiego Radia
Tydzień 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Pozycja
46
30
28
20
3
2
3
4
4
5
6
9
9
9
7
16
12
14
23
  • Utwór znajdował się na liście od 25 października 1991 roku, do 6 marca 1992 roku. Łącznie na liście znajdował się przez 19 tygodni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]