Naganka na polowaniu w Nieświeżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naganka na polowaniu
w Nieświeżu
Ilustracja
Autor

Julian Fałat

Data powstania

1891

Medium

akwarela na kartonie

Wymiary

65 × 176 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Naganka na polowaniu w Nieświeżu lub Polowanie w Nieświeżu – obraz namalowany w technice akwarelowej przez polskiego malarza Juliana Fałata, przedstawiający scenę łowiecką. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Obraz pochodzi z cyklu płócien Juliana Fałata obrazujących polowania w białoruskich lasach należących do książąt Radziwiłłów. Powstał w 1891 r., jego wymiary to 65 x 176 cm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym właścicielem obrazu był warszawski przemysłowiec Ludwik Norblin, który zmarł w 1914, zapisując go w testamencie Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych – wraz z 10 tys. rubli oraz 11 innymi obrazami pędzla między innymi Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Aleksandra Kotsisa i Józefa Brandta. W zbiorach Zachęty znajdował się do wybuchu II wojny światowej, kiedy to został zrabowany.

W 2006 obraz, wraz z innym płótnem Juliana Fałata zrabowanym w czasie II wojny światowej z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – Przed polowaniem w Rytwianach, został wystawiony na sprzedaż w jednym z nowojorskich domów aukcyjnych. Oba obrazy zostały wycofane z licytacji na wniosek polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

W wyniku czteroletnich negocjacji prowadzonych przez ministerstwo, a także za pośrednictwem amerykańskiej kancelarii prawnej, nawiązano współpracę z federalną agencją dochodzeniową Immigration & Customs Enforcement (ICE). 14 grudnia 2010 r. obrazy zostały zajęte przez ICE i umieszczone w depozycie agencji, gdzie pozostawały do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. 16 sierpnia 2011 r. sąd w Nowym Jorku wydał decyzję o zwrocie obu obrazów. Urzędujący minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał decyzję o przejęciu obrazów we wrześniu 2011 r., podczas specjalnej uroczystości w polskim konsulacie w Nowym Jorku, w obecności prezydenta RP Bronisław Komorowskiego.

Oba obrazy zaprezentowano po raz pierwszy w Polsce po odzyskaniu w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 4 października 2011, a następnie przekazano Muzeum Narodowemu w Warszawie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]