Nagorno-Karabachski Obwód Autonomiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagorno Karabakh03.png

Nagorno-Karabachski Obwód Autonomicznyobwód autonomiczny w Związku Radzieckim, istniejący w latach 1923–1991 i wchodzący w skład Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Nagorno-Karabachski OA został utworzony 7 lipca 1923 roku na rzadko zaludnionych, górskich obszarach Azerbejdżańskiej SRR, zamieszkanych głównie przez Ormian.

2 września 1991 roku władze N-KOA ogłosiły wystąpienie z Azerbejdżańskiej SRR i utworzenie Republiki Górskiego Karabachu, z kolei 23 listopada 1991 roku Rada Najwyższa Azerbejdżańskiej SRR przyjęła postanowienie o likwidacji Obwodu. Sąd Najwyższy istniejącego jeszcze wówczas Związku Radzieckiego uznał jednak, iż decyzja ta nie wywołuje skutków prawnych.

W konsekwencji tych sporów doszło do wojny między secesjonistami (popieranymi przez Armenię) a wojskami azerskimi i w jej wyniku obecnie obszar dawnego Obwodu jest de facto niepodległym, ale nieuznawanym państwem.

 Osobny artykuł: Wojna o Górski Karabach.

Informacje nt. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Nagorno-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego znajdują się w: artykule poświęconym Republice Górskiego Karabachu.