Nagroda Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nagroda Izraela
פרס ישראל
Ilustracja
Nagroda za

Wybitne osiągnięcia naukowe i kulturowe.

Przyznający

Izrael
(nagroda państwowa)

Państwo

 Izrael

Pierwsze rozdanie

1953

Strona internetowa
Wręczenie nagrody przez ministra Gidona Sa’ara (2011)

Nagroda Izraela (hebr.: פרס ישראל, ang: Israel Prize) – najważniejsza izraelska nagroda państwowa w dziedzinie nauki, kultury i sztuki.

Wręczana jest corocznie 14 maja – w Święto Niepodległości Izraela – na państwowej uroczystości odbywającej się w Jerozolimie w obecności Prezydenta, Premiera, spikera Knessetu i przewodniczacego Sądu Najwyższego.

Ustanowiona została w roku 1953 na wniosek ministra kultury Ben-Cijjona Dinura. Nagroda przyznawana jest w czterech obszarach, z dziedzinami zmieniającymi się z roku na rok w cyklu od czterech do siedmiu lat, z wyjątkiem ostatniego obszaru, który jest przyznawany corocznie:

  • nauki humanistyczne, społeczne i żydowskie
  • nauki przyrodnicze i ścisłe
  • kultura, sztuka, komunikacja i sport
  • osiągnięcia w życiu i wyjątkowy wkład w życie narodu Izraela (od 1972)[1].

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Laureaci Nagrody Izraela.

Nagroda wręczana jest najwybitniejszym przedstawicielom izraelskiej nauki i kultury oraz organizacjom. Laureaci winni wykazać się osiągnięciami w swojej dziedzinie lub w znacznym stopniu przyczynić do rozwoju Izraela. W ciągu 60 lat nagrodzono nią niemal 700 osób. Od 2008 wysokość nagrody pieniężnej wynosi 75 000 szekli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernard Reich, David H. Goldberg, Historical Dictionary of Israel, Rowman & Littlefield, 30 sierpnia 2016, ISBN 978-1-4422-7185-2 [dostęp 2023-04-16] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]