Nagroda Muzyczna „Fryderyk”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nagroda Muzyczna Fryderyk)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagroda Muzyczna Fryderyk
Gnome globe current event.svg Fryderyki 2018
Ilustracja
Statuetka Fryderyka
Nagroda za działalność muzyczną
Przyznawana przez ZPAV
Lokalizacja  Polska
Warszawa
Pierwsze rozdanie 19 marca 1995[1]
Strona internetowa

Nagroda Muzyczna „Fryderyk”nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna[2]. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej[3]. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Przyznawanie nagrody[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć). W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku.

Statuetka[edytuj | edytuj kod]

Statuetka Fryderyka została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Jest wzorowana na postaci męża artystki – Marcina Pilicha[4].

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Fryderyków [w:] Nagroda muzyczna Fryderyk [online], Związek Producentów Audio-Video [dostęp 2015-10-14].
  2. O nagrodach :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-25].
  3. Akademia fonograficzna :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. Zbigniew Kazimierz Witek, Dorota Dziekiewicz-Pilich, Rzeźba, Kraków: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 2003, ISBN 83-88121-85-5, OCLC 1010894426.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]