Nagroda Muzyczna „Fryderyk”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nagroda Muzyczna Fryderyk)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Muzyczna Fryderyk
Gnome globe current event.svg Fryderyki 2018
Ilustracja
Statuetka Fryderyka
Nagroda za działalność muzyczną
Przyznawana przez ZPAV
Lokalizacja  Polska
Warszawa
Pierwsze rozdanie 19 marca 1995[1]
Strona internetowa

Nagroda Muzyczna „Fryderyk”nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna[2]. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej[3]. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Przyznawanie nagrody[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć). W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku.

Statuetka[edytuj | edytuj kod]

Statuetka Fryderyka została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Jest wzorowana na postaci męża artystki – Marcina Pilicha[4].

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Fryderyków. W: Nagroda muzyczna Fryderyk [on-line]. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 14 października 2015].
  2. O nagrodach :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-25].
  3. Akademia fonograficzna :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video, www.zpav.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. Dorota Dziekiewicz-Pilich, Rzeźba, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków, 2003, ​ISBN 83-88121-85-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]