Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej
Nagroda za twórczość poetycką
Przyznawana przez Fundacja Wisławy Szymborskiej
Lokalizacja  Polska
Kraków
Strona internetowa

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej – doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie. O nagrody walczą tomy poetyckie wydane oryginalnie w języku polskim lub w przekładzie na polski. Książki mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o literackim charakterze oraz członkowie kapituły.

Nagroda została utworzona przez Fundację Wisławy Szymborskiej na życzenie poetki zawarte w jej testamencie. Nagroda jest najwyższą finansowo nagrodą literacką w Polsce i wynosi 200 tys. zł, a w przypadku, gdyby to był przekład poezji zagranicznej, autor tłumaczenia otrzyma dodatkowo 50 tys. zł[1].

Kapituła nagrody[edytuj]

Rok 2013[edytuj]

Do nagrody zgłoszono 183 osoby[3]. Nominacje otrzymali:

Laureatami pierwszej edycji nagrody zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz.[5] Nagrodę wręczono 16 listopada 2013 roku podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Rok 2014[edytuj]

Nominacje otrzymali:

Laureatką nagrody została Julia Hartwig.[6] Nagrodę wręczono 25 października 2014 roku podczas gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Rok 2015[edytuj]

Nominacje otrzymali:

Laureatami nagrody zostali ex aequo Roman Honet i Jacek Podsiadło.[8] Nagrodę wręczono 24 października 2015 roku podczas gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Rok 2016[edytuj]

Zgłoszono 211 książek. W regulaminie wprowadzono kwalifikację do konkursu, którą otrzymało 80 książek. Nominację otrzymali:

Laureatem nagrody został Jakub Kornhauser.[10] Nagrodę wręczono 11 czerwca 2016 podczas gali w Operze Krakowskiej. Wydarzenie było częścią Festiwalu Miłosza.[11]

Przypisy