Nagroda Templetona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nagroda Templetona – ustanowione w 1972 roku wyróżnienie, przyznawane corocznie osobom indywidualnym za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią.

Nagrodę ustanowiła Fundacja Templetona (nazwa pochodzi od nazwiska Johna Templetona, przedsiębiorcy i filantropa); wręcza ją Filip (książę Edynburga), podczas ceremonii odbywającej się w Pałacu Buckingham. Wartość nagrody w roku 2015 wynosiła 1,1 mln funtów[1]. Należy ona do najwyższych (w sensie materialnym) nagród przyznawanych pojedynczej osobie, o wartości zbliżonej lub wyższej od nagrody Nobla.

Pełna nazwa nagrody (od 2001) brzmi: Templeton Prize for Progress Toward Research or Discoveries about Spiritual Realities; wcześniej nosiła nazwę Templeton Prize for Progress in Religion.

W 2008 po raz pierwszy nagrodą został uhonorowany Polak, ks. prof. Michał Heller.

Dotychczasowi laureaci[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Laureaci Nagrody Templetona.

Krytyka nagrody[edytuj]

Nagroda jest krytykowana między innymi przez ateistów, takich jak Richard Dawkins, który mówił o niej w swojej książce Bóg urojony, przy odniesieniu do pozycji Plan Stwórcy Paula Daviesa: "jest to znaczna suma pieniędzy, którą Fundacja Templetona co roku przyznaje tym naukowcom, którzy gotowi są powiedzieć coś dobrego o religii"[2]. Implikuje to, że każdy profesor, który w ten sposób zostałby przekupiony, nie jest w kwestiach intelektualnych uczciwy[3].

Sean M. Carroll, naukowiec na wydziale fizyki California Institute of Technology, także otwarcie krytykował nagrodę[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]