Nagroda im. Gershwinów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagroda im. Gershwinów
Stevie Wonder odbiera Nagrodę im. Gershwinów z rąk Baracka Obamy (2009)
Paul McCartney odbiera Nagrodę im. Gershwinów z rąk Baracka Obamy (2010)

Nagroda im. Gershwinów (ang. The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song) – nagroda przyznawana kompozytorowi lub artyście za wkład w muzykę rozrywkową.

Została utworzona w 2007 roku przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nosi imię George’a i Iry Gershwin. Nagroda przyznawana jest artystom, których kariera odzwierciedla całokształt twórczości w promowaniu piosenki jako narzędzia muzycznej ekspresji i zrozumienia kultury. W kontekście nagrody „piosenka” jest rozumiana jako singiel lub jako utwór, który jest częścią większego dzieła, jak musical, ścieżka filmowa czy telewizyjna. Laureatami mogą być kompozytorzy, piosenkarze, autorzy, których twórczość czerpie z uznanych podstaw muzyki rozrywkowej i jest inspiracją dla nowych pokoleń artystów w ich drodze zawodowej.

Wyboru dokonuje Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w porozumieniu z komisją, która bierze pod uwagę reprezentantów wielu nurtów muzyki rozrywkowej. Członkami komisji mogą być uczeni, producenci, wykonawcy, krytycy muzyczni, kompozytorzy i specjaliści z Biblioteki Kongresu lub spoza niej.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]