Nagrody Darwina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo oficjalnej strony internetowej Nagród Darwina

Nagrody Darwina (ang. Darwin Awards) – corocznie przyznawane w wyniku głosowania w internecie antynagrody, za wyjątkową głupotę, której efektem była śmierć kandydata (lub ewentualnie pozbawienie się zdolności płodzenia potomstwa).

Nagrody mają wyłącznie charakter symboliczny i nasycone są czarnym humorem, a ich nazwa pochodzi od nazwiska twórcy teorii ewolucjiCharlesa Darwina, aby „upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przetrwania naszego gatunku w długiej skali czasowej, eliminując swoje geny z puli genów ludzkości w nadzwyczaj idiotyczny sposób”. Zgodnie z teorią ewolucji, osobniki mało inteligentne, zdolne do zachowań szczególnie głupich i niepotrzebnie ryzykownych, statystycznie częściej nie dożywają wieku prokreacyjnego, w wyniku czego przeważnie nie przekazują swoich genów następnym pokoleniom – co jest w interesie danego gatunku.

Warunkiem nominacji do „nagrody” jest śmierć kandydata w wyniku jego własnej głupoty lub okaleczenie się pozbawiające możliwości reprodukcji. Fakt posiadania potomstwa nie dyskwalifikuje kandydata do nagrody[1].

W języku potocznym używa się określenia „zasłużyć na nagrodę Darwina” jako synonimu wyjątkowo głupiego, idiotycznego zachowania.

W 2006 roku nakręcono czarną komedię pod tytułem „Nagrody Darwina” z Winoną Ryder i Josephem Fiennesem w roli głównej.

Książki[edytuj | edytuj kod]

„Nagrody Darwina” doczekały się wielu publikacji książkowych, zebranych przez Wendy Northcutt. W Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B. do tej pory ukazały się:

  • Nagrody Darwina. Ewolucja w działaniu. (2001)
  • Nagrody Darwina 2. Selekcja nienaturalna. (2002)
  • Nagrody Darwina 3. Strategia przetrwania. (2005)
  • Nagrody Darwina 4. Inteligentny projekt. (2008)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Darwin Awards: History and Rules. www.darwinawards.com. [dostęp 2015-09-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]