Najdalszy brzeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najdalszy brzeg
The Farthest Shore
Autor Ursula K. Le Guin
Tematyka fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1972
Wydawca Atheneum Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1991
Wydawca Phantom Press International
Przekład Jacek Kozerski

Najdalszy brzeg (tyt. oryg. ang. The Farthest Shore), powieść fantasy amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, trzecia część cyklu Ziemiomorze.

Wydana w 1972 roku przez wydawnictwo Atheneum Books, polskie tłumaczenie Jacka Kozerskiego ukazało się nakładem wydawnictwa Phantom Press w 1991 w serii Fantasy & SF.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do szkoły magów na wyspę Roke przybywa Arren, syn księcia Enladów. Przynosi niedobre wieści – na krańcach Archipelagu magia zanika. Czary nie działają, a magowie zapominają zaklęć. Nie jest to nowość dla Mistrzów Roke. Tron króla w Havnorze stoi od wieków pusty, mimo odnalezienia amuletu Erretha-Akbe.

Po debacie, arcymag Krogulec decyduje się wyprawić w podróż po morzach Archipelagu w poszukiwaniu króla i pokoju. Towarzyszy mu młody Arren. Podróżując po wyspach wszędzie znajdują to samo – zanikającą magię i przygnębionych ludzi, którzy zapominają nawet swoje pieśni. Krogulec w czasie rejsu wspomina maga, o imieniu Cob, który za pieniądze sprowadzał ludzi z krainy zmarłych.

Płynąc na krańce poznanego świata, spotykają smoka o imieniu Orm Embar, który wskazuje im miejsce, gdzie przebywa mag czyniący zło. Na wyspie Selidor napotykają Coba, który zyskał ogromną potęgę i pseudo-nieśmiertelność. Orm Embar ginąc niszczy jego powłokę cielesną, a Krogulec i Arren ścigając go, wchodzą do krainy umarłych. Tam arcymag ostatecznie zamyka drzwi między światem żywych i umarłych, oraz daje Cobowi śmierć – uwalnia go spod czarów, które nie pozwalały mu umrzeć. Niestety traci przy tym swoją moc i przestaje być magiem. Arren wynosi Krogulca z Suchej Krainy, a najstarszy z żyjących smoków Kalessin, zabiera młodego króla na Roke, a Krogulca do domu, na Gont.