Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii (ang. Smallest House in Great Britain, wal. Y ty lleiaf ym Mhyrdain fawr) – atrakcja turystyczna miasta Conwy w Walii, dom mieszkalny o wymiarach 3,05 × 1,8 m, stojący na nabrzeżu, przy 10 Lower Gate Street, w pobliżu Zamku Conwy. Do 1900 roku mieszkał w nim miejscowy rybak, Robert Jones, mający 191 cm wzrostu. Dom figuruje w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii[1].

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii 5 czerwca 1970 roku został wpisany na listę Zabytków Walii pod nr 3317[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom od XVI wieku zajmowali różni mieszkańcy[3].

Ostatnim jego mieszkańcem w 1900 roku był miejscowy rybak Robert Jones, mierzący ponad 191 cm. Z powodu swego wzrostu nie mógł on swobodnie stanąć we wnętrzu. Gdy rada miejska oficjalnie stwierdziła, że dom nie nadaje się do zamieszkania, musiał ostatecznie go opuścić. Dom jest nadal w posiadaniu spadkobierców Jonesa. W czerwcu 2006 roku z powodu pobliskich robót drogowych odwiedziło go 50% mniej turystów[4][5].

Najbardziej prawdopodobną przyczyną małych rozmiarów domu był od początku brak większej przestrzeni pod zabudowę. Każdy mały kawałek dostępnego gruntu w okolicy został zabudowany. W przeszłości były plany wyburzenia domu, ale lokalna społeczność zawsze była zgodna co do tego, żeby dom pozostał nietknięty[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Najmniejszy dom w zabudowie szeregowej przy Lower Gate Street

Dom ma dwie kondygnacje, jego wąska fasada jest otynkowana na czerwono. Na parterze są drzwi z desek i nieotwierane okno z prawej strony, natomiast na piętrze 4-kwaterowe okno przesuwne. Dom jest przykryty dachem łupkowym, na którym z prawej strony znajduje się ceglany komin, przylegający do murów miejskich. Wyższa, kamienna ściana z lewej strony stanowi pozostałość po dawnym domku, przylegającym do obecnego i wyburzonym w pierwszej dekadzie XX wieku[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Ściany wewnątrz są obite deskami, a podłoga wyłożona czerwonymi i czarnymi płytkami ceramicznymi. Wyposażenie parteru stanowi kominek i niska szafka kuchenna[2]. Maleńkie piętro mieści tylko łóżko, piecyk, kran i szafkę nocną. Zwiedzający nie mają tam wstępu, mogą jedynie obejrzeć je z drabiny[4].

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Wstęp do najmniejszego domu w Wielkiej Brytanii kosztuje 1,50 funta dla dorosłych i 1 funta dla dzieci. Dom jest otwarty wiosną i jesienią od godziny 10 rano do 16, natomiast latem od 10 rano do późnych godzin wieczornych. W ulewne dni, dom bywa zamknięty dla zwiedzających[6]. Wewnątrz można obejrzeć dwa pokoje i poznać niektóre fakty z dziejów domu za pośrednictwem nagrania audio. W godzinach otwarcia przed budynkiem stoi ubrana w tradycyjny, walijski strój przewodniczka, popularna wśród fotografujących[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Smallest House in Great Britain: About. thesmallesthouseingreatbritain.co.uk. [dostęp 2014-06-21]. (ang.).
  2. a b c BritishListedBuildings.co.uk: The Smallest House, Conwy. www.britishlistedbuildings.co.uk. [dostęp 2014-06-22]. (ang.).
  3. a b Conwy Castle: Smallest House in Great Britain near Conwy Castle. www.conwy-castle.co.uk. [dostęp 2014-06-21]. (ang.).
  4. a b Top 100 Attractions: Smallest House in Great Britain. www.top100attractions.com. [dostęp 2014-06-21]. (ang.).
  5. Big headache for smallest house. bbc.co.uk, 2006-06-09. [dostęp 2014-06-22]. (ang.).
  6. The Smallest House in Great Britain: Admission. thesmallesthouseingreatbritain.co.uk. [dostęp 2014-06-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]