Najsłabsze ogniwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polskiej wersji teleturnieju. Zobacz też: Weakest Link.
Najsłabsze ogniwo
Weakest Link
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Kazimiera Szczuka
Data premiery 1 marca 2004
Lata emisji 20042006
Czas trwania odcinka ok. 45 minut
Format nadawania 4:3
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN
Mapa państw, posiadających własną wersję programu (stan na 2006 rok)

Najsłabsze ogniwoteleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie Weakest Link. Program nadawany był w latach 2004–2006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN. Nagrano cztery serie programu, których średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię[1]. Pierwszy odcinek „Najsłabszego ogniwa” został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku[2]. Teleturniej przez cały czas jego emisji był prowadzony przez Kazimierę Szczukę.

Zasady programu[edytuj]

W każdym odcinku udział bierze 8 osób. Program składa się z siedmiu rund i finału. Po każdej rundzie zawodnicy eliminują tytułowe najsłabsze ogniwo. Każdy pozostający w grze uczestnik po każdej rundzie ma obowiązek napisać na kartce, kogo chce wyeliminować, przy czym nie ma obowiązku wskazywać tego, kto odpowiadał najsłabiej. Widzowie przed poznaniem decyzji graczy dowiadują się, kto według statystyk odpowiadał w danej rundzie najsłabiej. W przypadku remisu (sytuacja, w której dwoje lub więcej zawodników otrzymało taką samą liczbę głosów) o tym, kto odpada, decyduje gracz, który odpowiadał najlepiej w rundzie poprzedzającej. Po każdej rundzie prowadząca wdaje się w rozmowę z poszczególnymi graczami, pytając ich o motywy wskazania danej osoby oraz wytyka im błędy w odpowiedziach.

Pierwsza runda trwa 150 sekund, każda następna o 10 sekund mniej. Zawodnicy odpowiadają po kolei na zadawane przez prowadzącą pytania, tworząc tzw. łańcuch poprawnych odpowiedzi. Łatwo go jednak zerwać, bo poprzez udzielenie jednej błędnej odpowiedzi. By do tego nie dopuścić, pieniądze z łańcucha należy zapisać na koncie drużyny, mówiąc – zanim pytanie zostanie zadane – słowo bank. W każdej rundzie można zdobyć maksymalnie 3000 zł, a w całym teleturnieju 27 000 zł. Jeżeli w danej rundzie zdarzy się zebranie w banku pełnej kwoty, to runda kończy się przed czasem. W 7. rundzie, gdy gra dwoje zawodników kwota z banku jest mnożona przez 3. Wygrana to wyłącznie to, co trafiło do banku. Kwoty w łańcuchu układają się następująco:

  • 100 zł
  • 300 zł
  • 600 zł
  • 900 zł
  • 1300 zł
  • 1800 zł
  • 2400 zł
  • 3000 zł

W finale spotyka się dwoje uczestników, którzy odpowiadają na zmianę na pytania. Osoba, która udzieli więcej poprawnych odpowiedzi wygrywa zdobyte przez drużynę pieniądze. Jeżeli zawodnicy odpowiedzieli na tą samą liczbę pytań, wtedy zadawane są pytania dodatkowe (w stylu rzutów karnych w piłce nożnej). Gdy zawodnik A odpowie na pytanie źle, a zawodnik B dobrze, to zawodnik B wygrywa grę.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]