Najsłabsze ogniwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polskiej wersji teleturnieju. Zobacz też: Weakest Link.
Najsłabsze ogniwo
Weakest Link
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Kazimiera Szczuka
Data premiery 1 marca 2004
Lata emisji 20042006
Czas trwania odcinka ok. 45 minut
Format nadawania 4:3
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN
Mapa państw, posiadających własną wersję programu (stan na 2006 rok)

Najsłabsze ogniwoteleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie Weakest Link. Program nadawany był w latach 2004–2006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN. Nagrano cztery serie programu, których średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię[1]. Pierwszy odcinek „Najsłabszego ogniwa” został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku[2]. Teleturniej przez cały czas jego emisji był prowadzony przez Kazimierę Szczukę. Najwyższą sumą do wygrania było 27 000 złotych[1].

Zasady programu[edytuj]

W każdym odcinku udział brało 8 osób, którzy grali jako jeden zespół[1]. Gra składa się z siedmiu rund i finału. W każdej z nich uczestnicy musieli odpowiedzieć o określoną ilość pytań w wyznaczonym czasie, by osiągnąć próg 3000 zł. Pierwsza runda trwała 2,5 minuty, a każda następna o 10 sekund mniej. Najłatwiejszym sposobem było utworzenie łańcucha 8 poprawnych odpowiedzi. Jednak łatwo było go zerwać, ponieważ po każdej błędnej odpowiedzi pieniądze z tego łańcucha przepadały. Uczestnik, który powiedział słowo bank zanim usłyszał pytanie, pieniądze zapisywane były na koncie drużyny. Po każdej rundzie uczestnicy decydowali o tym, kogo wyeliminują jako tytułowe najsłabsze ogniwo[1]. W tym celu wypisywali imię osoby, którą uczestnik chciał wyeliminować z dalszej gry. Widzowie przed poznaniem decyzji graczy dowiadują się, kto według statystyk odpowiadał w danej rundzie najsłabiej. W przypadku remisu (sytuacja, w której dwoje lub więcej zawodników otrzymało taką samą liczbę głosów) o tym, kto odpada, decyduje gracz, który odpowiadał najlepiej w rundzie poprzedzającej. Po każdej rundzie prowadząca wdaje się w rozmowę z poszczególnymi graczami, pytając ich o motywy wskazania danej osoby oraz wytyka im błędy w odpowiedziach.

Kwoty w łańcuchu układają się następująco:

  • 3000 zł
  • 2400 zł
  • 1800 zł
  • 1300 zł
  • 900 zł
  • 600 zł
  • 300 zł
  • 100 zł

W finale spotykają się dwoje uczestników[1]. W finale prowadząca zadawała im pytania na przemian. Osoba, która udzieli więcej poprawnych odpowiedzi wygrywa zdobyte przez drużynę pieniądze. W przypadku remisu była dogrywka i tzw. nagła śmierć, w której chodziło o to, że jeśli uczestnik A odpowiedział poprawnie, a uczestnik B źle, to uczestnik A wygrywał. Natomiast gdy uczestnik A odpowiedział błędnie, a uczestnik B poprawnie, to uczestnik B wygrywał.

Przypisy

  1. a b c d e Najsłabsze ogniwo. tvnfakty.pl. [dostęp 2017-08-16].
  2. Najsłabsze ogniwo – Archiwum odcinków. onet.pl. [dostęp 2011-04-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]