Najstarszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Najstarszy
Eldest
Autor

Christopher Paolini

Typ utworu

powieść fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

23 sierpnia 2005

Wydawca

Alfred A. Knopf

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2005

Wydawca

Wydawnictwo Mag

Przekład

Paulina Braiter

poprzednia
Eragon
następna
Brisingr

Najstarszy (ang. Eldest) – druga część cyklu Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego, kontynuacja Eragona. Książka została wydana w 2005 roku kiedy Eragon znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Książka opowiada o dalszych przygodach chłopca Eragona i jego smoczycy, Saphiry.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książka zaczyna się śmiercią Ajihada i porwaniem przez urgali Murtagha i Bliźniaków, którzy zostają uznani za zmarłych. Przywódcą Vardenów zostaje, wybrana przez Radę Starszych, Nasuada, której Jeździec oddaje hołd lenny. Eragon, Arya i Orik wyruszają do Du Weldenvarden, do elfów.

Tymczasem na Carvahall napadają wojownicy Galbatorixa i Ra'zaców. Katrina – narzeczona Rorana – zostaje porwana, a Roran postanawia wyruszyć do Nardy, by później wypłynąć do Surdy. Dostaje przydomek „Młotoręki”.

Eragon przyjmuje zaproszenie do klanu Hrothgara. W czasie wędrówki odwiedzają Tarnag, a Eragon poznaje religię i bogów krasnoludów w świątyni Celbedeil. Wreszcie dochodzą do Ellesméry, gdzie okazuje się, że Arya jest córką królowej Islanzadí. Eragon spotyka Smoczego Jeźdźca Oromisa, który razem ze swym smokiem Glaedrem uczy go i Saphirę m.in. pradawnej mowy, medytacji i magii.

Roran razem z mieszkańcami Carvahall idzie do Nardy, a stamtąd płynie do Teirmu, gdzie spotykają Jeoda, który pomaga im porwać statek i uciec nim do Surdy.

Nasuada poznaje Elvę, dziewczynkę, która, okazuje się, została „pobłogosławiona” przez Eragona, który źle sformułował słowa w pradawnej mowie każąc jej bronić osoby od złego. Ratuje Nasuadę, zaatakowaną przez Draila, należącego do Czarnej Ręki, czyli agentów szpiegujących dla Galbatorixa w Surdzie.

Eragon podczas zajęć u Oromisa stwarza fairth Aryi, co doprowadza ją do szału. Eragon przeprasza ją, ale w czasie trwania Agaetí Blödhren, wyznaje jej miłość. Ona wyrusza do Surdy, a on, gdy dowiaduje się o nadciągającej bitwie, też tam podąża razem z Orikiem.

Eragon w Surdzie spotyka Nasuadę, Angelę z Solembumem, Elvę i Aryę. Do Vardenów przychodzą urgale, którzy chcą pomóc Vardenom. Rozpoczyna się bitwa. Do Surdy przybywają mieszkańcy Carvahall i krasnoludy. Armię Galbatorixa prowadzi Smoczy Jeździec, który okazuje się być Murtaghiem. Zabija on Hrothgara. Informuje Eragona, że obaj są synami Morzana, o czym mówi w Pradawnej Mowie (nie może kłamać). Następnie zabiera Zar'roca. Roran tymczasem zabija Bliźniaków. Murtagh oszczędza Eragona. Bitwa kończy się zwycięstwem Vardenów.

Informacje o wydaniu[edytuj | edytuj kod]

Knopf wydał „wersję deluxe” książki we wrześniu 2006 roku. Jest urozmaicona o historię Alagaësii, opisy postaci i nowe obrazki. Na końcu książki znajduje się pierwszy rozdział następnej części Dziedzictwa, Brisingr.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]