Nakagin Capsule Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakagin Capsule Tower
Ilustracja
Widok budynku
Państwo  Japonia
Miejscowość Tokio
Typ budynku Mieszkalny
Styl architektoniczny Metabolizm
Architekt Kisho Kurokawa
Wysokość całkowita 53,5[1] m
Wysokość do dachu 42,137[1] m
Kondygnacje 13
Rozpoczęcie budowy 1970
Ukończenie budowy 1972
Położenie na mapie Tokio
Mapa lokalizacyjna Tokio
Nakagin Capsule Tower
Nakagin Capsule Tower
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Nakagin Capsule Tower
Nakagin Capsule Tower
Ziemia35°39′56″N 139°45′48″E/35,665556 139,763333

Nakagin Capsule Tower (jap. 中銀カプセルタワー Nakagin Kapuseru Tawā) – budynek mieszkalno-biurowy zaprojektowany przez architekta Kisho Kurokawę, znajdujący się w Shimbashi w Tokio. Stanowi wzorcowy przykład architektury metabolistycznej.

Budynek został ukończony w 1972 jako pierwszy na świecie budynek z wymiennymi modułami. Składa się z betonowego szkieletu i stu czterdziestu modułów („kapsuł”), tworzących trzynaście pięter. Każdy moduł ma jednakowe wymiary – 2,3 m x 3,8 m x 2,1 m i stanowi samodzielną (choć niewielką) przestrzeń mieszkalną lub biurową, zawierającą między innymi małą łazienkę i okrągłe okno. Moduły mogą być przemieszczane i łączone w celu uzyskania większej przestrzeni i zmiany wyglądu budynku. Każdy moduł jest połączony z jednym z dwóch głównych szybów (rdzeni budynku) i jest zaprojektowany w sposób pozwalający na jego wymianę.

Moduły zostały wyprodukowane i wyposażone przed ich wysłaniem na plac budowy, gdzie zostały przymocowane do betonowego szkieletu. Sposób zamocowania modułów umożliwia usunięcie jednego z nich bez wywierania wpływu na pozostałe. Moduły to spawane pudła składające się ze stalowej kratownicy pokrytej panelami z galwanizowanej stali. Panele zostały pokryte farbą zapobiegającą rdzewieniu.

Budynek nadal jest użytkowany, ale z powodu braku konserwacji znajduje się w złym stanie technicznym (nigdy nie wymieniono żadnego modułu, zaniedbano kanalizację).

W kwietniu 2007 strona internetowa "The Architectural Record" poinformowała, że budynek zostanie usunięty. Wśród powodów tej decyzji wymienia się obawy związane z wykorzystaniem azbestu w jego konstrukcji oraz brak zabezpieczenia przed skutkami trzęsień ziemi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nakagin Capsule Tower. [dostęp 2015-02-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]