Naklejki wypukłe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naklejki wypukłe - rodzaj naklejki wykonywanej na folii samoprzylepnej, jednakże dodatkowo pokrytej warstwą żywicy. Tego typu naklejki mogą być wykonane w niemalże dowolny kształcie i kolorystyce. Zazwyczaj jednak producenci wykonują je w kolorystyce CMYK. Podkład, czyli pierwsza warstwa naklejki wypukłej stanowi zadrukowana folia samoprzylepna, która następnie zalewana jest warstwą żywicy poliuretanowej, której grubość wynosi ok. 2 mm. Naklejka wypukła wykonana w ten sposób jest elastyczna i bardziej wytrzymała od zwykłej naklejki. Żywica poliuretanowa ma wykończenie połyskujące. Dodatkowo naklejki wypukłe które nie są utwardzane UV, że nie żółkną oraz nie pękają z upływem czasu i w przypadku narażania na działanie promieni słonecznych[1]. Zaletą naklejek pokrytych wspomnianą żywicą poliuretanową jest również odporność na działanie różnych czynników chemicznych.

porównanie kolorystyki naklejki wypukłej i płaskiej
porównanie kolorystyki naklejki wypukłej i płaskiej

Efekty wizualne[edytuj | edytuj kod]

Specyficznych efektem, który można zaobserwować na naklejkach pokrytych żywicą jest złudzenie zmieszania się kolorów drukowanych na folii. Przykładem jest iluzja wykonania różowego tła, w przypadku zastosowania czerwonych elementów na białym. Przed zalaniem naklejki żywicą widać iż kolor tła jest biały, tylko żywica działa jak pryzmat i tworzy iluzję zmieszania się farb.[2]

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Naklejki wypukłe to produkt pozwalający na budowanie identyfikacji wizualnej firmy poprzez dotarcie do dużej liczby klientów bardzo niskim kosztem. To sposób na umieszczenie logo na produktach, gadżetach, samochodzie i wszędzie tam gdzie firma powinna pozostawić swój ślad. W Polsce naklejki wypukłe są popularnym sposobem na znakowanie produktów, za czym przemawia łatwość wykonania jak i stosunkowo niski koszt[3]. Wykonawstwem tego typu zajmują się zakłady produkcyjne, które specjalizują się w wykonywaniu wyłącznie naklejek wypukłych, ale często drukarnie solwentowe[4] wykonują tego typu produkty w formie rozszerzenia swojej oferty.

Technologia doming[edytuj | edytuj kod]

Naklejki wypukłe powstają w technologii, która w poligrafii nazywa się doming. Technologia doming polega na pokrywaniu powierzchni naklejek, przedmiotów lub folii przezroczystą warstwą dwuskładnikowego poliuretanu.[5] Dawkowanie odbywa się w formie płynnej w procesie maszynowym. Maszyny dawkujące poliuretany w formie płynnej charakteryzują się wysoką precyzją i są programowane komputerowo. W produkcji naklejek wypukłych maszyna pokrywa automatycznie nadrukowane i wyplotowane arkusze folii samoprzylepnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Lechniak, Najczęściej zadawane pytania - naklejki wypukłe., Marka.plus, 11 lipca 2017 [dostęp 2018-12-07] (pol.).
  2. Specyficzny efekt wizualny na naklejce wypukłej, Marka.plus [dostęp 2018-12-07] (pol.).
  3. Rozpoznawalność marki ? dlaczego jest ważna i jak ją zwiększyć?, edo.szczecin.pl [dostęp 2018-12-07] (pol.).
  4. Drukarnie solwentowe to zakłady specjalizujące się w druku solwentowym.
  5. Co to jest doming?, [w:] Doming - Naklejki jako samoprzylepna reklama firmy, POLINAL®, 15 października 2019 [dostęp 2020-07-16] (pol.).