Nalewajki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nalewajki 4G42.jpg

Nalewajki – polana w Gorcach. Położona jest na wysokości około 1090 m na zachodnim grzbiecie szczytu Średni Wierch, w obrębie miejscowości Obidowa[1]. Dawniej była to hala pasterska należąca do miejscowości Obidowa. Z powodu nieopłacalności ekonomicznej od dawna zaprzestano jej użytkowania[2]. Obecnie wykorzystywana jest przez myśliwych, którzy mają na niej domek myśliwski.

Przez polanę nie prowadzi żaden szlak turystyki pieszej, ale w 2015 r. oddano do użytku trasę narciarstwa biegowego Śladami olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Trasa przebiega przez polanę Nalewajki, na której zamontowano tablicę informacyjną trasy[3]. Polana znajduje się na terenach prywatnych, poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest niewielka i nie stanowi punktu widokowego[1].

Trasa narciarska[edytuj | edytuj kod]

szlak narciarski czarny trasa narciarska: Obidowa (leśniczówka) – dolina Lepietnicy – Podsolnisko – Nad Papiernią – Mała Polana – Nalewajki – SpaloneGorzecŚredni WierchKałużnaSolniskoRozdzieleTurbacz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  3. Na podstawie tablic informacyjnych trasy narciarskiej Śladami olimpijczyków