Namibia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Republic of Namibia
Republika Namibii
Flaga Namibii
Herb Namibii
Flaga Namibii Herb Namibii
Dewiza: (ang.) Unity, Liberty, Justice
(Jedność, Wolność, Sprawiedliwość)
Hymn: Namibia, Land of the Brave
(Namibia, kraj ludzi dzielnych)
Położenie Namibii
Język urzędowy angielski
Stolica Windhuk
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Hage Geingob
Szef rządu premier Saara Kuugongelwa
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
34. na świecie
825 418 km²
~0%
Liczba ludności (2011)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
143. na świecie
2 165 828[1]
2 osób/km²
PKB (2011)
 • całkowite 
 • na osobę

13 mld USD
6000 USD
PKB (PSN) (2011)
 • całkowite 
 • na osobę

15,5 mld USD
7300 USD
Jednostka monetarna dolar namibijski (NAD)
Niepodległość od Południowej Afryki
21 marca 1990
Religia dominująca protestantyzm
Strefa czasowa UTC +1 – zima
UTC +2 – lato
Kod ISO 3166 NA
Domena internetowa .na
Kod samochodowy NAM
Kod samolotowy V5
Kod telefoniczny +264
Mapa Namibii

Namibia, Republika Namibii (ang. Republic of Namibia, afr. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km) oraz Zambią (233 km). Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.

Geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Namibii.

Większość powierzchni Namibii zajmuje rozległy wewnętrzny płaskowyż, położony na wysokości 700–1500 m n.p.m. Jego najwyższym punktem jest szczyt Brandberg 2574 m n.p.m. Płaskowyż opada na zachodzie stromym progiem ku wąskiej nadbrzeżnej nizinie, gdzie ciągnie się pustynia Namib. Na południu płaskowyż ogranicza dolina rzeki Oranje, a od wschodu kotlina Kalahari.

Klimat Namibii to klimat zwrotnikowy. Na wybrzeżu, gdzie zaznacza się wpływ chłodnego prądu morskiego Prądu Benguelskiego, opady nie przekraczają 50 mm. W głębi lądu wzrastają i dochodzą do 500 mm we wschodniej części kraju. Z tego względu sieć rzeczna jest bardzo uboga, poza jedynie rzekami granicznymi: Oranje na południu, Kunene na północy oraz Okawango i Zambezi w północno-wschodniej części kraju, gdzie Namibia wcina się wąskim pasem zwanym Caprivi między terytoria Angoli, Zambii i Botswany.

Główne miasto kraju, stolica Windhoek, znajduje się w centrum kraju. Inne ważne miasta: Walvis Bay, Swakopmund, Luderitz (wszystkie położone na wybrzeżu), Rundu, Oshakati, Katima Mulilo, Rehoboth, Otjiwarongo, Grootfontein, Tsumeb i Keetmanshoop.

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Namibii.

Pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkiwali tereny obecnej Namibii, byli prawdopodobnie Buszmeni (w języku miejscowym zwani San), którzy przybyli tu prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. W I tysiącleciu n.e. na terenie obecnej Namibii osiedlił się pokrewny Buszmenom lud Sana, a następnie koczowniczy pasterze, Hotentoci, opanowali północne i północno-wschodnie rejony kraju. Przez wiele lat Namibia była pomijana przez europejskich badaczy i odkrywców z powodu trudno dostępnego wybrzeża, pustynnych i skalistych terenów. Dopiero w XV wieku przybyli tu portugalscy poszukiwacze, a później Holendrzy. W latach 60. i 70. XVIII wieku ekspedycje holenderskie, podejmowane na zlecenie Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, torowały drogę myśliwym, kupcom i poszukiwaczom złota z Kolonii Przylądkowej. Pod koniec XVIII wieku Holendrzy opanowali Zatokę Wielorybią i wyspę Halifax, które wkrótce zostały im odebrane przez Brytyjczyków.

Terytorium obecnej Namibii od 1884 stanowiło niemiecką kolonię o nazwie Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. W latach 1903-1906 toczyło się stłumione przez wojska kolonialne powstania ludów Nama i Hererów. RPA objęło tereny nad współczesną Namibią w czasie I wojny światowej i przyłączyło ją do swojego terenu jako Afryka Południowo-Zachodnia. Początkowo RPA otrzymało mandat Ligi Narodów do administrowania terytorium. W 1920 kolonia stała się terytorium mandatowym RPA. W 1966 roku mandat został odwołany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych - RPA odmówiło uznania rezolucji i rozpoczęło okupację terenu[2]. W 1960 roku powstała niepodległościowa organizacja SWAPO. Organizacja padła ofiarą represji politycznych przez co niektórzy działacze kontynuowali działalność z sąsiednich państwach Afryki[3][4]. 26 sierpnia 1966 roku siły partyzanckie SWAPO rozpoczęły atak przeciwko wojskom RPA w Omugulugwombashe. Atak jest uważany za początek wojny o niepodległość[5]. Wojna zakończyła się w porozumieniami podpisanymi 22 grudnia 1988 roku. Niepodległość przyznano Namibii w dniu 21 marca 1990 roku. W pierwszych wolnych wyborach zwyciężyło SWAPO.

W 1994 roku powstała Armia Wyzwoleńcza Caprivi - organizacja separatystyczna dążąca do odłączenia od reszty kraju regiony Caprivia[6]. W sierpniu 1999 roku oddziały separatystów dokonały ataków na posterunki policji i stanowiska wojskowe w regionach objętych separatyzmem. Do ostatniego ataku separatystów doszło we wrześniu tego samego roku. Organizacja została rozbita w tym samym roku[7][8].

Ustrój polityczny[edytuj]

Namibia jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 9 lutego 1990 głową państwa oraz szefem rządu jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent powołuje rząd z premierem na czele spośród członków niższej izby parlamentu – Zgromadzenia Narodowego.
Parlament jest dwuizbowy. W izbie wyższej – Radzie Narodowej zasiada 26 członków, po 2 z każdego regionu, wybieranych przez Rady Regionalne spośród swoich członków na 6-letnią kadencję.
W izbie niższej – Zgromadzeniu Narodowym, zasiada 72 członków, wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent może delegować do 6 przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego, jednak mają oni jedynie status obserwatorów z głosem doradczym.

Podział administracyjny[edytuj]

Namibia podzielona jest na 14 regionów: Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene, Ohangwena, Okawango Wschodnie, Okawango Zachodnie, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto i Otjozondjupa, Zambezi i 112 okręgów.

Demografia[edytuj]

Namibia charakteryzuje się wysokim jak na Afrykę odsetkiem ludności białej – 6%, tyleż Mulatów. Połowa obywateli Namibii należy do jednego z trzech Kościołów Ewangelicko-Luterańskich, będących obecnie w trakcie jednoczenia struktur kościelnych. Językami używanymi na co dzień przez białych są język afrikaans (ok. 70%) i język niemiecki (ok. 30%). Połowa ludności kraju posługuje się jako drugim afrikaans.

Zmiany liczby ludności w latach 1960–2010, w tysiącach

Struktura etniczna[edytuj]

Struktura etniczna kraju[9]:

Języki[edytuj]

Choć urzędowym językiem jest angielski, Namibia jest krajem wielojęzycznym – informacje na znaku zapisane są po angielsku, niemiecku, w afrikaans oraz ovambo.

Urzędowym językiem jest angielski. Do 1990 roku były nimi niemiecki oraz afrikaans. Na długo przed wyzwoleniem kraju spod władzy RPA, SWAPO zadecydowało, iż Namibia będzie jednojęzyczna, świadomie przedkładając tę drogę nad wybory sąsiadów, które postrzegało jako „zamierzoną politykę fragmentacji etnolingwistycznej”[10]. Na tej podstawie angielski zyskał status języka oficjalnego, zaś niemiecki, afrikaans i ovambo języków regionalnych.

Językami z grupy owambo posługuje się 48% ludności, 11% używa języka nama, kolejne 11% mówi w afrikaans, 10% używa języka herero; angielski, oficjalny język republiki, jest mową ojczystą dla zaledwie 1% populacji. Wśród białych 60% używa afrikaans, 32% niemieckiego, 7% angielskiego i 1% portugalskiego.

Religia[edytuj]

Kościół Rzymskokatolicki Św. Barbary w Tsumeb
 Osobny artykuł: Religia w Namibii.

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Operation World[11]:

Święta państwowe[edytuj]

Święta państwowe
Data Polska nazwa Nazwa oficjalna
1 stycznia Nowy Rok New Year’s Day
21 marca Święto Niepodległości Independence Day
marzec-kwiecień Wielki Piątek Good Friday
marzec-kwiecień Poniedziałek Wielkanocny Easter Monday
1 maja Święto Pracy Workers Day
4 maja Święto Cassingi Cassinga Day
25 maja Dzień Afryki Africa Day
kwiecień-maj Wniebowstąpienie Ascension Day
26 sierpnia Dzień Bohaterów Heroes Day
10 grudnia Dzień Praw Człowieka Human Rights Day
25 grudnia Boże Narodzenie Christmas Day
26 grudnia 2. dzień Bożego Narodzenia Family Day

9 lutego będące w Namibii Świętem Konstytucji oraz 24 października będące Dniem ONZ nie są oficjalnymi świętami państwowymi, ale zwykle są obchodzone uroczyście.

Gospodarka[edytuj]

Główna droga w Tsumebie

Gospodarka Namibii jest ściśle powiązana z gospodarką RPA, co wynika ze wspólnej historii. Na całość składają się przede wszystkim zarobki z górnictwa (12,4% pkb w 2007 r.), rolnictwa (9,5%) oraz produkcji (15,4%)[12]. W kwestii przychodu, górnictwo jest głównym kontrybutorem, przynosząc 25% dochodu narodowego[13]. Namibia jest czwartym eksporterem minerałów nieopałowych w Afryce oraz piątym na świecie producentem uranu. Dzięki pokaźnym inwestycjom w tej dziedzinie, Namibia ma w 2015 zostać największym eksporterem tego pierwiastka. Kraj posiada także liczne aluwialne złoża diamentów[14], ołowiu, cynku, cyny, srebra oraz wolframu.

Namibia ma dość wysoką stopę bezrobocia, która wyniosła 20,2% w 2000 roku, 21,9% w 2004 i 29,4% w 2008. Około połowy społeczeństwa żyje poniżej poziomu nędzy (ok. 1,25$ dziennie[15]). Namibia jest krajem o najwyższym współczynniku nierówności społecznej na świecie, sięgającym 70,7 według The World Factbook[16] lub nawet 74,3 według raportu ONZ[17]. Średnie dochody w grupie 10% najwięcej zarabiających są prawie 50 razy większe niż w grupie 10% najmniej zarabiających[1].

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

W Namibii istnieje dobrze rozbudowana sieć transportowa. W sumie, na terenie państwa znajduje się 44138 km dróg, w tym ok. 80% jest nie utwardzona, co stawia Namibię na 81. miejscu na świecie.[18] Jedynie drogi krajowe, drogi główne i kilka głównych dróg miejskich (około 6700 km) są wybrukowane. W Namibii istnieje, podobnie jak we wszystkich krajach z nią sąsiadujących (z wyjątkiem Angoli) ruch lewostronny. Z maksymalną liczbą 700 ofiar śmiertelnych rocznie, Namibia znajduje się na pierwszym miejscu wśród krajów, w których ginie najwięcej osób w wypadkach na drogach w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (45 osób na 100 tys. mieszkańców).[19]

Transport kolejowy[edytuj]

Sieć kolejowa w Namibii
 Osobny artykuł: TransNamib.

Przy budowie linii kolejowych w Namibii podobnie jak w innych krajach południowej Afryki zastosowano rozstaw przylądkowy wynoszący 1067 mm. Sieć w roku 2011 miała około 2626 km[20] i łączyła wszystkie większe miejscowości Namibii. Większość szlaków nie była modernizowana od czasów kolonialnych, jednak obecnie kolejne trasy są poddawane modernizacji. Sieć kolejowa jest obsługiwana przez państwowego przewoźnika kolejowego TransNamib. Transport kolejowy odgrywa rolę zwłaszcza w przewozie towarów; transport pasażerski ma niewielkie znaczenie. Po każdej z obsługiwanych tras najwyżej raz dziennie uruchamiany jest pociąg pasażerski, a jego przejazd odbywa się zazwyczaj w nocy, tak że oferta szczególnie dla turystów nie jest zbyt atrakcyjna.

Transport lotniczy[edytuj]

Namibia posiada dobrze rozwiniętą regionalną sieć połączeń lotniczych obsługiwanych przez państwowe linie lotnicze Air Namibia. Głównym portem lotniczym jest port lotniczy im. Hosea Kutako w Windhuk. Istnieje także jedno lotnicze połączenie do Europy (Frankfurt nad Menem) obsługiwane przez linie lotnicze Condor Airlines. Od lata 2016 roku jest planowane uruchomienie połączeń do Monachium.[21]

Transport wodny[edytuj]

W Namibii istnieją dwa porty morskie w Walvis Bay i Lüderitz. Planowana jest budowa trzech nowych portów, również w Walvis Bay i Lüderitz oraz w Cape Fria.[22]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b Namibia overview (ang.). W: The World Factbook [on-line]. CIA, 2011. [dostęp 2012-03-07].
 2. "Namibian War of Independence 1966–1988". Armed Conflict Events Database.
 3. Geingob, Hage Gottfried - Swapo (ang.). nid.org.na. [dostęp 2012-12-08].
 4. Minister of Trade and Industry Dr. Hage Geingob (ang.). mti.gov.na. [dostęp 2012-12-08].
 5. United Nations Conferences and Observances
 6. Khadiagala, Gilbert M.; Terrence Lyons (2001). African Foreign Policies: : Power and Process. Lynne Rienner Publishers. s. 147. ISBN 1-55587-966-7.
 7. Forrest, Joshua B. (2003). Subnationalism in Africa: Ethnicity, Alliances, and Politics. Lynne Rienner Publishers. s. 188. ISBN 1-58826-227-8.
 8. Khadiagala, Gilbert M.; Terrence Lyons (2001). African Foreign Policies: : Power and Process. Lynne Rienner Publishers. s. 147. ISBN 1-55587-966-7.
 9. Joshua Project „Namibia – People Groups”.
 10. Martin Pütz: Official Monolingualism in Africa: A sociolinguistic assessment of linguistic and cultural pluralism in Africa.. W: Mouton de Gruyter: Discrimination through language in Africa? Perspectives on the Namibian Experience. Berlin: 1995, s. 155.
 11. Namibia Country Profile. God Reports. [dostęp 2014-10-19].
 12. US Department of State. 2010-06-10. [dostęp 2010-06-26].
 13. Górnictwo w Namibii. [dostęp 2010-06-26].
 14. Dan Oancea: Deep-Sea Mining and Exploration http://technology.infomine.com/articles/1/99/deep-sea-mining.undersea-miners.black-smoker/deep-sea.mining.and.aspx.
 15. Human Development Indices, tabela 3: dochód i bieda, s. 35.
 16. Distribution of family income – Gini index (ang.). The World Factbook, CIA. [dostęp 2012-02-23].
 17. Human Development Report 2006: Beyond Scarcity: Power, Poverty and the Global Water Crisis. , s. 335, 2006. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (ang.). [dostęp 2012-02-23]. 
 18. Tabela łącznej długości dróg w państwach świata (ang.). CIA. [dostęp 2013-08-13].
 19. W tych krajach ginie najwięcej ludzi na drogach.
 20. Schienenstrecke wird ersetzt, Allgemeine Zeitung, 31 stycznia 2011
 21. Condor kündigt neue Langstreckenziele ab München an
 22. Drei neue Häfen geplant

Linki zewnętrzne[edytuj]