Naming Rights

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Naming rights, prawa do nazwy – prawa do nazwania własności (obiektu, miejsca, wydarzenia), najczęściej przyznawane w zamian za finansowe wynagrodzenie. Dla firm i organizacji jest to forma reklamy produktów, możliwość zaistnienia marki w świadomości społeczeństwa, a także społecznie odpowiedzialne działanie biznesu (CSR) w przypadku obiektów niekomercyjnych. Transakcje naming rights w większości dotyczą obiektów sportowych, edukacyjnych, artystycznych, transportowych i medycznych oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych. Umowy takie mają najczęściej charakter długoterminowy i trwają od 5 do 30 lat (zdarzają się też umowy na czas nieokreślony). Prawa do nazwy mogą być również przekazywane bez finansowego wynagrodzenia. Instytucje takie jak szkoły, szpitale czy miejsca kultu religijnego mają w tradycji przyznawanie darczyńcy prawo do nazwy w zamian za oferowane wkłady na rzecz organizacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Naming rights stadionu zostały zapoczątkowane w 1953 roku w Ameryce Północnej, kiedy firma Anheuser-Busch zaproponowała zmianę nazwy obiektu Sportsman's Park, zajmowanego przez St. Louis Cardinals, na “Budweiser Stadium”. Kiedy pomysł został odrzucony przez Forda Fricka, ówczesnego komisarza ligi Baseballa, Anheuser-Busch zaproponował nazwę “Bausch Stadium”, która miała pochodzić od jednego z założycieli firmy. Nowa propozycja została zaakceptowana, a Anheuser-Busch wypuścił produkt o nazwie "Busch Bavarian Beer" (obecnie znany jako Busch Beer). Nazwa została później rozszerzona do “Busch Memorial Stadium” w 1966 roku, a następnie ponownie skrócona do "Busch Stadium" w roku 1970 i utrzymała się do zamknięcia w 2005 roku. Obecnie Anheuser-Busch posiada prawa do nazwy nowego stadionu Cardinals – Bausch Stadium, który został otwarty w kwietniu 2006 roku.

Innym historycznym przykładem jest sprzedaż praw do nazwy nowego stadionu w Foxborough, Massachusetts w 1970-1971 dla firmy Schaefer Brewery, przez New England Patriots należących do National Football League.

Przykłady z Polski[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]