Nancy Spungen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nancy Laura Spungen (ur. 27 lutego 1958 w Pensylwanii, zm. 13 października 1978 w Nowym Jorku) – amerykańska groupie, najbardziej znana jako dziewczyna Sida Viciousa, basisty punkowego zespołu Sex Pistols.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 13 lat po raz pierwszy spróbowała narkotyków, a dwa lata później była uzależniona od heroiny.

W wieku kilkunastu lat postanowiła zostać groupie, zafarbowała włosy na platynowy blond i w przeciągu kilku lat nawiązała znajomości z poszczególnymi członkami zespołów takich jak Ramones czy Aerosmith[potrzebny przypis]. Do Londynu przyjechała przespać się z Sex Pistols. Początkowo chciała nawiązać kontakt z wokalistą zespołu Johnnym Rottenem, ale kiedy ten nie okazał jej zainteresowania, związała się z basistą grupy.

Sid i Nancy[edytuj | edytuj kod]

Sid Vicious i Nancy Spungen spotkali się po raz pierwszy 1977 w Londynie na imprezie u wspólnego znajomego, gdzie, jak zgodnie twierdzili, dopadła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Krótko potem zamieszkali razem. Ich związek był jednym długim heroinowym ciągiem, grubo przeplatanym agresją, bijatykami, brutalnym seksem i ostrymi kłótniami.

Niewiele później pozostali członkowie Sex Pistols zaczęli oskarżać Nancy o odseparowanie Sida od zespołu i pociągnięcie za sobą w narkotykowe piekło. Mieli za złe Viciousowi ciągłe "bycie na haju" i permanentne zamroczenie, czego skutkiem były mierne koncerty.

W roku 1978 Sex Pistols pojechali na ostatnią trasę koncertową do USA. Wkrótce potem z zespołu odszedł Johnny Rotten, a grupa Sex Pistols rozwiązała się. Sid wpadł w ciężką depresję i przedawkował heroinę.

W sierpniu 1978 para wprowadziła się do Hotelu Chelsea, w którym zatrzymywały się gwiazdy formatu Boba Dylana, Patti Smith, Janis Joplin i Jimiego Hendriksa.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

13 października 1978 ciało Nancy Spungen znaleziono na podłodze w łazience pokoju numer 100. Tamtej nocy widziano Viciousa kompletnie pijanego, a według wszelkiego prawdopodobieństwa także odurzonego narkotykami, ponadto sąsiedzi pary skarżyli się na krzyki i wyzwiska dobiegające z pokoju zajmowanego przez Sida i Nancy. Około jedenastej nad ranem Sid zadzwonił do recepcji i poprosił o przysłanie karetki. Wezwano pogotowie i policję. Według zeznań świadków Vicious był zszokowany tym, co się stało, płakał i rozpaczał. Zeznał, że był pod wpływem Tuinalu, i że gdy obudził się o 10:50, znalazł ciało Nancy w łazience. Natychmiast go aresztowano i postawiono zarzut popełnienia morderstwa II stopnia.

Dochodzenie policyjne wykazało, że Nancy zmarła z powodu silnego krwotoku, który nastąpił po pchnięciu nożem myśliwskim w brzuch.