Nanoha Takamachi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nanoha Takamachi
Ace of Aces
StarS 1 (znak wywoławczy w RF6)
Aggressor 1 (znak wywoławczy w SDS6)
Postać z Magical Girl Lyrical Nanoha
Pierwsze wystąpienie odc. 1
Dubbing Yukari Tamura (seria Nanoha)
Minami Hokuto (seria Triangle Heart)
Dane biograficzne
Data urodzenia 0056 (data w systemie Mid-Childa)
Inne informacje
Wiek 9 (Nanoha), 9 (A's manga), 9 (A’s), 15 (epilog A's), 15–20 (StrikerS manga), 19 (StrikerS), 23 (ViVid), 25 (Force)
Specjalność Ranga: Porucznik (epilog A's)
Kapitan (StrikerS)
Zajęcie Forward Stars Commander (StikerS)
Instruktor Taktyczny

Nanoha Takamachi (jap. 高町 なのは Takamachi Nanoha) – główna i tytułowa bohaterka serii Magical Girl Lyrical Nanoha, wystąpiła również w serii Triangle Heart. Posiada silne zdolności magiczne, co jest rzadkością wśród tych, którzy urodzili się na Ziemi; wśród niewielu z nich jest m.in. Gil Graham, Hayate Yagami i prawdopodobnie jej ojciec. Nanoha także szybko uczy się nowych magicznych sztuk i przekracza oczekiwania innych konsekwentnie przez całą serię.

W pierwszej serii towarzyszy jej zmiennokształtny mag o imieniu Yūno Scrya, a jej bronią jest inteligentne urządzenie (jap. インテリジェントデバイス Interijiento Debaisu, Intelligent Device) Raising Heart (jap. レイジングハート Reijingu Hāto).

Seria Nanoha[edytuj | edytuj kod]

Na początku historii Nanoha Takamachi jest przedstawiona jako zwykła mała dziewczynka, mieszkająca z rodziną, chodząca do szkoły i przyjaźniąca się z Alisą Bannings i Suzuką Tsukimura. Jednak zawsze czuła się jak piąte koło u wozu – jej rodzice mieli siebie nawzajem, podobnie jak jej rodzeństwo i jej najlepsze przyjaciółki, podczas gdy Nanoha nie miała równie sobie bliskiego towarzysza. Ponadto czuje, że jej życie nie ma kierunku, gdyż nie ma planów co by chciała robić w przyszłości. Kiedy znajduje w parku rannego Yūno będącego pod postacią fretki domowej, zabiera go do pobliskiego weterynarza, aby go opatrzyć. Yūno później wzywa Nanohę telepatycznie, kiedy niestabilny Jewel Seed go atakuje, a potem, gdy Nanocha go ratuje, daje jej czerwony klejnot noszony przez niego na szyi, znany jako Raising Heart (jap. レイジングハート Reijingu Hāto, Seiyū: Donna Burke ). Z jego instrukcjami Nanoha uaktywnia Raising Heart i odkrywa swoje własne magiczne zdolności[1]. Okazuje się, że jest w stanie przemienić się i szybko tworzyć ataki bez używania zazwyczaj potrzebnych inkantacji, a także wykrywać Jewel Seeds łatwiej niż potrafił Yūno[2]. Nawet posiadając tak duży potencjał magiczny, Nanoha nadal uczy się nowych rzeczy, aby móc skuteczniej odeprzeć jej rywala (później najdroższą przyjaciółkę i partnerkę) Fate Testarossę, chociaż Nanoha jest bardziej zainteresowana nawiązaniem z nią przyjaźni. Pod koniec wydarzeń z pierwszej serii Fate decyduje się przyjąć propozycję Nanohy zostania przyjaciółkami[3].

Nanoha mieszka w domu nad Midori-ya (jap. 翠屋), kawiarnią należąca do jej rodziny, z matką Momoko, ojcem Shirō, starszym bratem Kyōya i starszą siostrą Miyuki. Nanoha z łatwością równoważy zajęcia w normalnej szkole z poszukiwaniami Jewel Seeds, choć Yūno obawia się, że może to być dla niej zbyt wiele na dłuższą metę. Stara się też ukryć swoją tożsamość przed przyjaciółkami i rodziną.

Później seria skupia się nie na zbieraniu Jewel Seeds, ale na ewentualnej współpracy między Nanohą i Fate, co zdarza się w przedostatnim odcinku, gdy Fate dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu. Po bitwie Nanoha i Fate musiały się rozstać, gdyż Fate została aresztowana za pracę dla Precii, ale rozstają się już jako przyjaciółki[3].

Seria A’s[edytuj | edytuj kod]

Nanoha nadal mieszka spokojnie w domu z rodziną, ale z czasem stała się dużo bardziej pewna siebie i dalej rozwija swoje magiczne zdolności. Jest to pokazane podczas jednego z jej treningów, w którym ćwiczy swoją magiczną precyzję i kontrolę poprzez wielokrotne strzelanie w puszkę w powietrzu. Również na początku serii zostaje zaatakowana przez jednego z Wolkenritter, Vitę, i zostaje pokonana z powodu różnicy w mocy ich broni, a jej broń zostaje poważnie uszkodzona w wyniku ich starcia[4]. Mimo że Fate, Yūno i reszcie TSAB udaje się uratować Nanohę, Linker Core (jap. リンカーコア Rinkā Koa) Nanohy zostaje poważnie wyczerpany, uniemożliwiając jej używanie magii przez dłuższy czas[5]. Linker Core Nanohy regeneruje się, a Raising Heart zostaje zainstalowany nowy system (z dodatkiem systemu kartridżów Belka) stając się Raising Heart Excelion (jap. レイジングハート・エクセリオン Reijingu Hāto Ekuserion)[6].

Wraz z rozwojem serii, Vita staje się głównym rywalem Nanohy; jest ona jedynym z członków Wolkenritter, którzy walczą głównie z Nanohą. Przebieg tej rywalizacji znajduje odzwierciedlenie w próbach Vity wymówienia imienia Nanoha; po raz pierwszy Vita nie jest w stanie tego zrobić, ale wymawia je poprawnie w przedostatnim odcinku serii, gdy obie stają się przyjaciółkami. Seria podkreśla także rosnącą przyjaźń między Fate i Nanohą, która rozpoczęła się w pierwszym sezonie, gdy Fate kończy przenosząc się do szkoły Nanohy i zaprzyjaźniając się z Suzuką i Alisą. Podczas gdy Nanoha początkowo nie ma bezpośredniego połączenia z Hayate Yagami (Mistrzem Księgi Ciemności), to ona wraz z Fate odkrywają jej tożsamość w przez jej przyjaźń z Suzuką[7].

Podczas bitwy z Księgą Ciemności, Suzuka i Alisa odkrywają tożsamość Nanohy i Fate jako magów[8], a pod koniec serii Nanoha ujawnia swoim przyjaciółkom i rodzinie swoje magiczne umiejętności i pracę z TSAB. Ponadto Nanoha zaprzyjaźnia się z Hayate i Wolkenritter w wyniku ich wspólnej walki z Księgą Ciemności.

Seria StrikerS[edytuj | edytuj kod]

W serii StrikerS Nanoha ma 19 lat i jest instruktorką powietrznej taktyki walki w Lost Property Riot Force 6 (jap. 古代遺物管理部機動六課 Kodai Ibutsu Kanribu Kidō Rokka) w randze kapitana. Została zwerbowana do 6. Mobilnej Dywizji (ang. 6th Mobile Division) TSAB, aby pomóc Hayate. Jest głównym instruktorem taktyki bojowej, a także dowódcą drużyny „gwiazd”. Stała się bardziej dojrzała w ciągu 4 lat przerwy pomiędzy epilogiem serii A's a serią StrikerS. Nanoha, podobnie jak Fate, jest magiem klasy S+ bez ogranicznika (jap. リミッター rimittā, limiter), który jest trzecią najwyższą rangą możliwą do osiągnięcia przez maga (dwie wyższe rangi to: SS i SSS). Ona i Raising Heart noszą ograniczniki podczas pracy w 6. Mobilnej Dywizji ze względu na zasadę zgodności rang. Podczas służby w Riot Force 6 (jap. 機動六課 Kidō Rokka), ona i Fate dzielą razem pokój.

Po zgromadzeniu członków nowo powstałej grupy Riot Force 6 Nanoha zaczyna szkolić nowych rekrutów. Później w serii Nanoha staje się opiekunką Vivio, która nazywa ją mamą, opiekując się nią wspólnie z Fate będącą jej matką chrzestną. Pod koniec serii, Nanoha wraz z resztą Riot Force 6 mierzą się ze statkiem Saint's Cradle (jap. 聖王のゆりかご Seiō no Yurikago) wchodzącym na orbitę. Wchodząc na pokład wraz z Vitą rozdzielają się, Nanoha udaje się do Sali Tronowej, a Vita do maszynowni.

Nanoha szybko zajmuje się jednym z numerów, używając swojego systemu Blaster, przed wejściem do sali tronowej, gdzie Vivio jest przetrzymywany. Quattro manipuluje Vivio, zmuszając ją i Nanohę do walki ze sobą. Jednak podczas walki Nanoha zmuszona jest skorzystać z Blaster System przy pełnej mocy wystrzeliwując pięć Starlight Breakers jednocześnie, Nanoha zdołała uwolnić Vivio spod kontroli Scaglietti'ego. Później zjawiają się Subaru i Teana przyjść ratując Nanohą i Hayate (która przyszła wesprzeć Nanohę). W epilogu StrikerS zaproponowano dla Nanohy wiele awansów, z których wszystkie zostały odrzucone przez nią na rzecz jej aktualnej pozycji jako instruktorki walki.

Seria ViVid[edytuj | edytuj kod]

Cztery lata po serii StrikerS Nanoha, mając 23 lata, częściowo wycofała się ze swojej roli jako instruktorki walki w głównej siedzibie TSAB aby móc wychowywać Vivio, mając za pomoc Fate, gdy nie ma jej w domu. Krótko po tym jak Vivio zaczyna czwartą klasę Nanoha daje jej urządzenie, które Vivio nazywa Sacred Heart (jap. セイクリッド・ハート Seikuriddo Hāto), które pozwala jej przybrać dorosłą postać (dzięki Adult Mode).

Seria Force[edytuj | edytuj kod]

Nanoha, mając 25 lat, powraca do pracy po urlopie (w ViVid), nadal będąc instruktorką walki walki HQ Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy pojawia się w 4 rozdziale Force, kiedy spotyka się z Subaru w porcie wymiarów w świecie Mid-Childa (choć wcześniej widziana jest również w rozdziale prologu). Podczas wspólnego spaceru Nanoha zauważa, że nie współpracowała z Subaru od czasu Riot Force 6. Subaru prosi swoją opinię na temat „nowego sprzętu”, do którego Nanoha wyraża umiarkowaną aprobatę, mówiąc, że ona i Vita będą musiały przetestować go później. Nanoha pyta Subaru o Thoma Avenir, którego Subaru przedstawiła jej wcześniej.

Magia[edytuj | edytuj kod]

Magia
System Mid-Childa
Kolor Sakura
Ranga Nanoha, A's: AAA
StrikerS: S+ (Air), AA (z limiterem)
Urządzenie Raising Heart
Strike Cannon (Force)
Fortress (Force)

Nanoha, mimo braku doświadczenia, wykazuje znaczny talent magiczny. Wielu ze swoich technik nauczyła się od Yūno lub przez improwizację już zdobytych umiejętności. Specjalizuje się w zdolnościach strzeleckich, ale ma zrównoważony zestaw umiejętności, zarówno defensywnych, jak i ofensywnych mocy. Choć nie jest tak szybka jak Fate, ma lepszą magię defensywną oraz zdolność tworzenia sterowanych pocisków. Jej zwrot wyzwalający magiczne pociski to „Shoot”.

System Ofensywny[edytuj | edytuj kod]

 • Barrel Shot (jap. バレルショット Bareru Shotto) – to złożony szybki czar bombardujący. Używany przed rzuceniem potężnych zaklęć bombardujących, gdyż pomaga w obserwacji i stabilizuje trasę bombardowania i kontroluje rozpowszechnianie się energii.
 • Divine Buster (jap. ディバインバスター Dibain Basutā) – jedno z dwóch charakterystycznych zaklęć Nanohy (drugim jest Starlight Breaker). Jest to duża wiązka energii wystrzelona z urządzenia maga, jest w stanie zadać wiele obrażeń.
  • Divine Buster Extension (jap. ディバインバスター・エクステンション Dibain Basutā Ekusutenshon) – podobnie jak Divine Buster, ale o większym zakresie i z ukierunkowanym wizjerem.
  • Divine Buster Full Power (jap. ディバインバスター・フルパワー Dibain Basutā Furu Pawā) – bombardowanie o rozległym polu rażenia.
  • Divine Buster Full Burst (jap. ディバインバスター・フルバースト Dibain Basutā Furu Bāsuto) – wariacja eksplozji wykorzystana w powieści Nanoha.
  • Short Buster (jap. ショートバスター Shōto Basutā) – to odmiana zaklęcia stosowana w serii StrikerS. Jest słabsze, ale szybciej się je rzuca, może być stosowane nawet w ruchu.
 • Divine Shooter (jap. ディバインシューター Dibain Shūtā) – szybko reagujący magiczny atak. Tworzy małą liczbę magicznych kul energii, które mogą być kierowane w powietrzu.
  • Divine Shooter Full Power (jap. ディバインシューター・フルパワー Dibain Shūtā Furu Pawā) – odmiana zaklęcia zużywająca więcej many do zwiększania swojej wydajności i zwiększenia liczby kul od 4 lub 5 do 8.
  • Accel Shooter (jap. アクセルシューター Akuseru Shūtā) – potężniejsza wersja Divine Shooter. Używane przez Nanohę po aktualizacji Raising Heart o system kartridżów.
 • Excelion Buster (jap. エクセリオンバスター Ekuserion Basutā) – zaklęcie bombardujące Nanohy, używane po uaktualnieniu Raising Heart do wersji Raising Heart Excelion. Rzadkie ze względu na typ czarów, jest prowadzone zamiast celowane. Zwykle używane przez Nanohę po Barrel Shot, a zwrot wyzwalający to „Break Shoot!”.
  • Excelion Buster Accelerate Charge System (jap. エクセリオンバスターA.C.S. Ekuserion Basutā A.C.S.) – szybka wersja zaklęcia. Nanoha łączy ostrze energii na końcu Raising Heart (Strike Flame) z przypływem prędkości systemu A.C.S. Raising Heart Excelion, aby przeniknąć magiczne obronę przeciwnika. Zostaje uwolniony ogromny przepływ energii. W serii A's dwa kartridże są wykorzystywane w pierwszej fazie, a trzy w drugiej.
  • Straight Buster (jap. ストレイトバスター Sutoreito Basutā) – skierowana wersja zaklęcia użyta w StrikerS. Ma silny efekt wybuchu. Z takim użyciem ma dużą wydajność na zużycie many[9].
 • Starlight Breaker (jap. スターライトブレイカー Sutāraito Bureikā) – jedno z dwóch charakterystycznych zaklęć Nanohy. Chociaż Nanoha przedstawiła Starlight Breaker jako „wariacja Divine Buster”, znacznie się od niego różni. Aby rzucić zaklęcie, Nanoha zbiera i ponownie wykorzystuje magiczną energię pozostałą z poprzednich ataków rozproszoną w przestrzeni powietrznej na nowy atak, tworząc efekt „zbieżnej wiązki światła” widziany w anime.
  • Starlight Breaker Plus (jap. スターライトブレイカー+ Sutāraito Bureikā +) – ulepszona wersja, która łasiue się przez dłuższy czas przed wystrzeleniem, nadając mu większą moc i możliwość przebicia pola siłowego.
  • Starlight Breaker ex (jap. スターライトブレイカーex Sutāraito Bureikā ex) – wersja używana w trybie Excelion, wykorzystuje cały magazynek nabojów, aby zastąpić energię, która musiałaby być zebrana, a jednocześnie zwiększając moc zaklęcia. Jego skutki są podobne do Starlight Breaker Plus, ale czas rzucania jest prawie o połowę krótszy.
  • Starlight Breaker ex fb (jap. スターライトブレイカーex-fb Sutāraito Bureikā ex fb) – zaklęcie rzucone na Vivio pomocą 4 Blaster Bits, aby zniszczyć rdzeń Relikwii w jej ciele[10].
  • Starlight Breaker Multi-Raid (jap. スターライトブレイカー・マルチレイド Sutāraito Bureikā Maruchi Reido) – skracany do SLB-MR, jest zaklęcie rzucane na poziomie Blaster 1 (systemu Blater stworzonego przez Nanohę) w pozorowanej walce zespołowej serii ViVid, tryb „Multi-Raid” atakuje wielu przeciwników. Kilka Blaster Bits ładują zaklęcie jednocześnie.
 • Stardust Fall (jap. スターダストフォール Sutādasuto Fōru) – Sklasyfikowane jako strzelające zaklęcie „typu przyspieszonego materiału”, Nanoha używa magii do wzniesienia wielu skał w powietrze i wysłania ich na swoich wrogów.

System Defensywny[edytuj | edytuj kod]

 • Active Guard (jap. アクティブガード Akutibu Gādo) – zaklęcie obronne generujące niskiej prędkości podmuch spowalniający cel.
 • Barrier Burst (jap. バリアバースト Baria Bāsuto)
 • Binding Shield (jap. バインディングシールド Baindingu Shīrudo)
 • Barrier Jacket (jap. バリアジャケット Baria Jaketto) – niezwykle wszechstronne zaklęcie obronne, które przywołuje magiczną zbroję (ubranie chroniące) chroniącą maga przed urazami zewnętrznymi[11]. W przeciwieństwie do innych ochronnych zaklęć, jest ono automatycznie rzucane przez urządzenie maga po jego aktywacji, dezaktywuje się jedynie w wypadku krytycznego uszkodzenia, zniszczenia lub, gdy jest wyłączone przez właściciela. Zdolności obronne Barrier Jacket są bardzo wysokie i pozwalają magowi przetrwać w warunkach zagrożenia życia. Strój Nanohy to biało-biebieska sukienka przypominająca jej mundurek szkolny.
  • Sacred Mode (jap. セイクリッドモード Seikuriddo Mōdo) – ulepszona wersja Barrier Jacket Nanohy, posiadająca dodatkowo generatory pola na ramionach, rękawiczki i inne akcesora obronne.
  • Excelion Mode (jap. エクセリオンモード Ekuserion Mōdo) – wersja użyta w filmie The MOVIE 2nd A's.
  • Aggressor Mode (jap. アグレッサーモード Aguressā Mōdo) – nowa wersja Barrier Jacket Nanohy z serii StrikerS. Zmiany w wyglądzie obejmują zastąpienie długiej sukienki krótszą, peleryna doczepiona do talii i białe zakolanówki.
  • Exceed Mode (jap. エクシードモード Ekushīdo Mōdo) – po raz pierwszy użyta w 12 odcinku serii StrikerS. Wersja ta uaktywnia się, gdy Nanoha aktywuje Raising Heart Excelion w pełni mocy (ang. Full Power). Jej projekt jest podobny do Sacred Mode. Często nazywana jest jako „Barrier Jacket Supreme” ze względu na swój masywny projekt, lub „Barrier Jacket King Mode”.
 • Exelion Shield (jap. エクセリオンシールド Ekuserion Shīrudo) – zaklęcie tarczy (z filmu The MOVIE 2nd A's).
 • Holding Shield (jap. 絡束盾(ホールディングシールド) Hōrudingu Shīrudo) – zaklęcie tarczy obronnej.
 • Multi-Defenser (jap. マルチディフェンサー Maruchi Difensā) – zaklęcie tarczy (z filmu The MOVIE 1st).
 • Oval Protection (jap. オーバルプロテクション Ōbaru Purotekushon) – kulista bariera obronna zaczarowanej przez Nanoha Takamachi podobna do Sphere Protection, ale o większej pojemności.
 • Protection (jap. プロテクション Purotekushon), formalna nazwa Active Protection (jap. テクション Akutibu Purotekushon) – podstawowe zaklęcie tworzące barierę obronną, po raz pierwszy użyte przez Nanohę. Kiedy jest stosowane pojawia się bariera wokół rzucającego, zazwyczaj w kolorze magii maga, i chroni go od ataków. Ma wyższą prędkość aktywacji zaklęcia, jest bardziej efektywne i ma niższe zużycie many niż inne zaklęcia, ale kosztem mocy defensywnej.
  • Protection Powered (jap. プロテクション・パワード Purotekushon Pawādo) – udoskonalona wersja zaklęcia, opracowana przez Nanohę po dołączeniu systemu kartridżów do Raising Heart w serii A's. Może wytrzymać nawet ataki urządzenia takiego jak Graf Eisen. Ma pochodne zaklęcie o nazwie Barrier Burst (jap. バリアバースト Baria Bāsuto).
   • Protection EX (jap. プロテクションEX Purotekushon EX) – udoskonalona wersja Protection Powered użyta w mandze StrikerS THE COMICS, stosuje się ją bez ładowania kartridżów.
  • Wide Area Protection (jap. ワイドエリアプロテクション Waido Eria Purotekushon) – czar defensywny działający na szerokim obszarze. Zaklęcie poświęca podstawową zdolność dalekiego odepchnięcia przeciwnika czaru Protection na korzyść silnej i szeroko działającej mocy obronnej.
  • Lightning Protection (jap. ライトニングプロテクション Raitoningu Purotekushon) – wykorzystująca pioruny odmiana zaklęcia rzucanego automatycznie przez Raising Heatr do obrony przed zaklęciem Rage Thunder Fate w powieści Nanoha.
 • Reactor Purge (jap. リアクターパージ Riakutā Pāji) – jest to najważniejsza funkcja obronna Barrier Jacket Nanohy.
 • Round Shield (jap. ラウンドシールド Raundo Shīrudo) – podstawowe zaklęcie obronne systemu Mid-Childa.

System Wiążący[edytuj | edytuj kod]

 • Restrict Lock (jap. レストリクトロック Resutoriku Rokku) – główne zaklęcie wiążące unieruchamiające cel jasnymi kołami, zazwyczaj umieszczonymi wokół kończyn.
 • Hoop Bind (jap. フープバインド Fūpu Baindo) – rozwinięcie podstawowego zaklęcia wiążącego Ring Bind. Generuje wiele wiążących pierścieni wokół przeciwnika.
 • Chain Bind (jap. チェーンバインド Chēn Baindo) – zaklęcie wiążące przeciwnika łańcuchami, umożliwia rzucającemu przyciągnąć cel w wybrane miejsce.
 • Crystal Cage (jap. クリスタルケージ Kurisutaru Kēji) – zaklęcie generujące magiczną klatkę w kształcie piramidy, w której można uwięzić przeciwnika. Uwięziony nie może używać many.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sore wa fushigi na deai nano? (それは不思議な出会いなの?). Magical Girl Lyrical Nanoha. 2004-10-01. Odcinek 1.
 2. Mahō no jumon wa ririkaru nano? (魔法の呪文はリリカルなの?). Magical Girl Lyrical Nanoha. 2004-10-08. Odcinek 2.
 3. a b Namae o yonde (なまえをよんで). Magical Girl Lyrical Nanoha. 2004-12-24. Odcinek 13.
 4. Hajimari wa totsuzen ni nano (はじまりは突然になの). Magical Girl Lyrical Nanoha A’s. 2005-10-01. Odcinek 1.
 5. Tatakai no arashi, futatabi nano (戦いの嵐、ふたたびなの). Magical Girl Lyrical Nanoha A’s. 2005-10-08. Odcinek 2.
 6. Arata naru chikara, kidō nano! (新たなる力、起動なの!). Magical Girl Lyrical Nanoha A’s. 2005-10-15. Odcinek 4.
 7. Christmas Eve (クリスマス·イブ Kurisumasu Ibu). Magical Girl Lyrical Nanoha A’s. 2005-11-26. Odcinek 9.
 8. Unmei (運命). Magical Girl Lyrical Nanoha A’s. 2005-12-03. Odcinek 10.
 9. Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS DVD Vol.7 Booklet (odc. 20).
 10. Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS DVD Vol.9 Booklet (odc. 25).
 11. Magical Girl Lyrical Nanoha/A's Visual Fan Book.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]