Przejdź do zawartości

Naod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naod
Cesarz Etiopii
Okres

od 1494
do 1508

Poprzednik

Amda Tsyjon II

Następca

Lybne Dyngyl

Dane biograficzne
Dynastia

salomońska

Data śmierci

1508

Ojciec

Beyde Marjam I

Dzieci

Lybne Dyngyl

Naod (amharski: ናዖስ, ur. ?, zm. 31 lipca 1508) – cesarz Etiopii w latach 1494 - 1508. Pochodził z dynastii salomońskiej. Według szkockiego podróżnika Jamesa Bruce'a, który odwiedził Etiopię w drugiej połowie XVIII wieku, Naod był synem Beyde Marjama I i jego drugiej żony - Kaliope, a przyszedł na świat w mieście Gabarge. Podobnie jak cesarz Aleksander był podczas swojego panowania uzależniony był od cesarzowej-matki Heleny. Helena była wdową po Zary Jaykoba Konstantyna i miała wpływ na późniejszych cesarzy. Naod rozpoczął budowę wystawnego kościoła w prowincji Amhara, który został udekorowany płatkami złota. Kościół ten był znany pod nazwą Mekane Syllasje. Cesarz nie zdążył ukończyć jego budowy i nim kościół dokończono, Naoda pochowano w grobowcu wewnątrz kościoła. Budowę ukończył jego syn Lybne Dyngyl w 1530. Rok później, czyli trzeciego listopada 1531 kościół został spalony przez wojska uczestniczące w inwazji imama Grania. Naod zginął w 1508 w pobliżu miasta Jejeno, podczas starć kampanii toczonej przeciwko muzułmanom. Jego następcą na tronie został Lybne Dyngyl, znany także jako Dawid II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James Bruce, Travels to Discover the Source of the Nile (1805 edition), s. 148
  • Sihab ad-Din Ahmad bin 'Abd al-Qader, Futuh al-Habasa: The Conquest of Ethiopia, translated by Paul Lester Stenhouse with annotations by Richard Pankhurst (Hollywood: Tsehai, 2003).
  • C.F. Beckingham and G.W.B. Huntingford, The Prester John of the Indies (Cambridge: Hakluyt Society, 1961).
  • G.W.B. Huntingford, The historical geography of Ethiopia from the first century AD to 1704, (Oxford University Press: 1989), s. 105.