Napad stulecia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most kolejowy w pobliżu Mentmore, miejsce napadu

Napad stulecia (ang. Great Train Robbery) – tak nazwano jeden z większych napadów rabunkowych na pociąg w Wielkiej Brytanii[1].

8 sierpnia 1963 roku, na moście kolejowym niedaleko miejscowości Mentmore w Buckinghamshire, 15-osobowy gang, dowodzony przez Bruce'a Reynoldsa, zatrzymał pociąg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów, co w przeliczeniu na pieniądze z początku XXI wieku daje ok. 40 mln funtów, czyli ok. 260 mln złotych. Napastnicy nie używali broni palnej, nikt nie zginął, ale uderzony w głowę pałką maszynista Jack Mills nigdy nie odzyskał zdrowia.

Członkowie gangu zostali złapani przez policję i osadzeni w więzieniu. Po 15 miesiącach Reynolds i Ronnie Biggs uciekli z więzienia do Brazylii. Biggs został w 1974 roku odnaleziony przez brytyjską policję, ale nie doszło do ekstradycji, gdyż brazylijskie prawo nie zezwala na ekstradycję rodziców obywatela brazylijskiego (brazylijska przyjaciółka Biggsa była wtedy z nim w ciąży). Podczas amerykańskiego tournée zespołu Sex Pistols nagrał z nimi piosenkę „No One Is Innocent” i brał udział w produkcji kilku innych, a także zaśpiewał w piosence „Carnival In Rio (Punk Was)” niemieckiego punkrockowego zespołu Die Toten Hosen. W 2001 roku Biggs dobrowolnie powrócił z rodziną do Wielkiej Brytanii i natychmiast został osadzony w więzieniu. 7 sierpnia 2009 roku został zwolniony z więzienia ze względu na zły stan zdrowia[2].

Historia innego członka gangu Bustera Edwardsa, który uciekł do Meksyku, została przedstawiona w filmie Buster z 1988 roku, w którym tytułową rolę zagrał Phil Collins.

Większości zrabowanych pieniędzy nigdy nie odzyskano.

Przypisy[edytuj]

  1. Jacek Pawlicki: Biggs zwolniony by umrzeć na wolności (pol.). gazeta.pl, 2009-08-07. [dostęp 2012-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-20)].
  2. W. Brytania: Uczestnik "napadu stulecia" wyszedł z więzienia (pol.). money.pl, 2009-08-07. [dostęp 2012-05-21].