Napoleon Ludwik Hieronim Bonaparte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb cesarski Bonapartów

Ludwik Bonaparte, książę Napoléon, lub Ludwik Napoléon, właśc. fr. Louis Jérôme Victor Emmanuel Léopold Marie, Prince Napoléon (ur. 23 stycznia 1914, Bruksela, zm. 3 maja 1997, Prangins) – głowa rodu Bonapartych w latach 1926–1997 i bonapartystowski pretendent do tronu Francji jako Napoleon VI. Jedyny syn księcia Napoleona Wiktora i jego małżonki Klementyny z Saksonii-Coburg-Gotha, córki króla Belgii Leopolda II.

Pozbawiony przez prawo III Republiki (1886) o banicji dla wszystkich pretendentów do tronu wstępu na teren Francji książę Napoleon spędził dzieciństwo i młodość w Anglii, Belgii i Szwajcarii. Studiował prawo i nauki polityczne i społeczne na uniwersytetach w Lozannie i Louvain.

W chwili wybuchu wojny w 1939 zgłosił się jako ochotnik do armii francuskiej, ale premier Édouard Daladier zakazał go przyjąć. Napoleon wstąpił wtedy pod pseudonimem Blanchard do Legii Cudzoziemskiej i brał udział w walkach w Afryce Północnej. Po demobilizacji w 1941 powrócił do Francji i przyłączył się, nadal pod pseudonimem, do Ruchu Oporu (Résistance). W 1942 próbował przekraczając Pireneje przedostać się przez Hiszpanię do Portugalii i stamtąd do wojsk generała de Gaulle’a w Wielkiej Brytanii, ale został schwytany przez Niemców i osadzony w twierdzy koło Bordeaux. Uwolniony dzięki interwencji króla Włoch Wiktora Emanuela III przyłączył się znowu do podziemia pod nazwiskiem Louis Monnier i brał udział w czynnej walce zbrojnej z najeźdźcą, przy czym został ciężko ranny w 1944. Po powrocie de Gaulle’a do Francji generał nadał Napoleonowi Krzyż Kawalerski Legii Honorowej (w późniejszych latach książę został komandorem tego orderu) i zezwolił na pobyt we Francji. Do chwili zniesienia prawa o banicji pretendentów 24 czerwca 1950 ks. Napoleon mieszkał we Francji pod nazwiskiem hrabiego Montfort.

W 1949 poślubił księżną Alix de Foresta z arystokracji francuskiej i został ojcem czwórki dzieci:

∞ księżniczka Beatrycze Burbon-Sycylijska
∞ Jeanne Françoise Valliccioni
  • Katarzyny (ur. 19 października 1950 w Boulogne-Billancourt)
∞ Nicolò San Martino d’Agliè dei Marchesi di Fontanetto
∞ Jean Dualé
  • Laury (ur. 8 października 1952, w Paryżu)
∞ Jean-Claude Lecomte
  • Hieronima (ur. 14 stycznia 1957, w Boulogne-Billancourt)
∞ Licia Innocenti

Książę Napoleon interesował się alpinizmem, sportami zimowymi, automobilizmem i nurkowaniem i brał udział w ekspedycjach naukowych i sportowych na Saharę, do Konga i Afryki Równikowej. W 1979 podarował państwu francuskiemu zbiory pamiątek i manuskryptów odziedziczonych po Napoleonie I, Napoleonie III i Napoleonie IV.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Almanach de Gotha, Gotha 1930
  • Sigyn Reimers, Mina kungliga, Stockholm 1954