Naroczański Park Narodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naroczański Park Narodowy
Ilustracja
Jezioro Narocz
park narodowy
Państwo

 Białoruś

Położenie

obwód grodzieński, obwód miński, obwód witebski

Siedziba

Narocz

Data utworzenia

1999

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Naroczański Park Narodowy”
Ziemia54°51′N 26°44′E/54,850000 26,733333
Strona internetowa

Naroczański Park Narodowy (biał. Нацыянальны парк «Нарачанскі») – park narodowy na Białorusi stworzony w 1999 r. w celu zachowania unikatowych zespołów przyrodniczych, a także bardziej efektywnego wykorzystania potencjału rekreacyjnego jeziora Narocz i przyległych do niego terenów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Park został utworzony w 1999 roku w celu zachowania przyrodniczych kompleksów naroczańskiej grupy jezior, bołduckiej grupy jezior, jeziora wiszniewskiego, szwaksztyńskiej grupy jezior (Wielkie Szwakszty) i świrskiej grupy jezior (Świr) oraz dla bardziej efektywnego wykorzystania możliwości rekreacyjnych zasobów naturalnych.

Park znajduje się w większości w rejonie miadzielskim (96,0% obszaru), a także częściowo w wilejskim (2,0% obszaru), postawskim (1,7% obszaru) і smorgońskim (0,3% obszaru). Rozległość parku z południa na północ wynosi 34 km, ze wschodu na zachód – 59 km. Administracja parku znajduje się w osiedlu wczasowym Narocz.

Całkowita powierzchnia parku wynosi 97,3 tys. ha, z czego 66,8 tys. ha (68,7%) obszaru (lasy i zbiorniki wodne) zarządzane są przez park. Pozostałe tereny w jego granicach znajdują się pod jurysdykcją innych właścicieli i użytkowników. Park zajmuje 60% obszaru rejonu miadzielskiego. Można w nim znaleźć wiele zwierząt i roślin które są pod ochroną.

Jezioro Miadzioł
Tablica na dyrekcji Naroczańskiego Parku Narodowego

Krajobraz[edytuj | edytuj kod]

Morenowy krajobraz Parku jest zróżnicowany. Obejmuje rozległe jezioro Narocz i mniejsze zbiorniki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]