Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Logo archiwum
Logo archiwum
Archiwum Akt Nowych 01.jpg
Data utworzenia 8 marca 2008
Dyrektor Wojciech Woźniak
Adres ul. Stefana Hankiewicza 1
Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ziemia 52°12′31″N 20°58′40″E/52,208611 20,977778

Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC – centralne archiwum państwowe z siedzibą w Warszawie, powstałe 8 marca 2008 wskutek przekształcenia istniejącego od 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Siedzibą Narodowego Archiwum jest kompleks budynków przy ulicy Hankiewicza 1, współdzielony z Archiwum Akt Nowych.

Celem utworzenia archiwum było usprawnienie archiwizacji poprzez wykorzystanie współczesnych technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych. Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia część swoich zbiorów w postaci plików dostępnych na stronie internetowej. Archiwum pełni funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zbiorów archiwalnych.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe zadania NAC to archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym dokumentu elektronicznego, archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych, udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także on-line. NAC realizuje również wszystkie dotychczasowe zadania ADM. Pełną listę zadań zawiera Statut NAC[1].

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym dyrektorem NAC był twórca tej instytucji, dr Nikodem Bończa-Tomaszewski. Od 18 kwietnia 2012 r. p.o. dyrektora był dr Wojciech Woźniak, który w październiku 2012 r. otrzymał nominację na dyrektora[2].

Narzędzia informatyczne[edytuj | edytuj kod]

ImagiNAC – program do skanowania i obróbki grafiki, stworzony przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i udostępniany na licencji GNU General Public License[3]. Program, oparty na idei wolnego oprogramowania (open source) i zgodny ze standardami EAD, jest odpowiedzią na potrzeby instytucji masowo digitalizujących swoje zbiory.

ZoSIA – Zintegrowany System Informacji Archiwalnej – narzędzie, które pozwala na usprawnienie działalności wszystkich archiwów państwowych, przede wszystkim umożliwia inwentaryzację oraz prowadzenie ewidencji zasobu archiwalnego. System informacji archiwalnej, który dzięki powszechnie dostępnej wyszukiwarce w serwisie www.szukajwarchiwach.pl udostępnia dane on-line.

SeDAn – System Digitalizacji Archiwalnej – system, który zarządza procesem digitalizacji archiwaliów, od momentu skanowania aż do udostępnienia materiałów w Internecie.

ADE – Archiwum Dokumentów Elektronicznych – dokumenty elektroniczne (zastępujące tradycyjne, „papierowe” dokumenty), także podlegają ustawowemu obowiązkowi archiwizacji: muszą zostać, w uporządkowanej formie, przekazane archiwom państwowym, które będą je przechowywać i udostępniać obywatelom. Archiwum Dokumentów Elektronicznych można testować[4]. Po zakończeniu etapu testów, prototyp systemu zostanie udostępniony na stronie NAC.

Open Source w NAC[edytuj | edytuj kod]

Stosowanie rozwiązań open source i otwartych standardów przez administrację publiczną jest już normą w krajach Unii Europejskiej. W Polsce NAC, jako pierwsza instytucja administracji państwowej, stworzyła i udostępniła program bazujący na idei wolnego i otwartego oprogramowania. Zbudowany w ramach prac projektowych nad Systemem Digitalizacji Archiwalnej (SeDAn), program ImagiNAC został skonstruowany, w oparciu o komponenty dostępne zgodnie z licencjami open source. W związku z tym, Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia ImagiNAC w wersji beta (1.01), na zasadzie licencji GNU GPLv3, co oznacza m.in. że programu można używać całkowicie bezpłatnie.

Zbiory NAC[edytuj | edytuj kod]

Narodowego Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. W zbiorach NAC znajduje się:

  • 14 milionów zdjęć
  • 30 tysięcy nagrań dźwiękowych
  • 2 tysiące filmów

Przypisy

  1. Statut NAC.
  2. Dr Wojciech Woźniak dyrektorem NAC (pol.). nac.gov.pl, 2012-10-15. [dostęp 2012-10-31].
  3. ImagiNAC – założenia. [dostęp 28.01.2010].
  4. http://ade.ap.gov.pl/ Archiwum Dokumentów Elektronicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]