Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowe Centrum Badań
i Rozwoju
Ilustracja
Varso Tower - obecna siedziba NCBR (od 2022)
Państwo

 Polska

Data utworzenia

2007

Dyrektor

dr Jacek Orzeł (p.o.)[1]

zastępca dyrektora

vacat

Adres
ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa
brak współrzędnych
Strona internetowa

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – polska agencja wykonawcza w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1634, ze zm.), powołana do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Ma siedzibę przy ul. Chmielnej 69 w Warszawie.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Misją NCBR jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki. Działalność Centrum ma służyć wzmocnieniu współpracy między polskim biznesem, której efektem ma być większe zaangażowanie przedsiębiorców w finansowanie badań oraz skuteczniejsza komercjalizacja ich wyników. Realizując te cele, NCBR dba o to, by wydawane na prace badawczo-rozwojowe publiczne pieniądze przynosiły jak największe korzyści polskiej gospodarce.

Poprzez kilkadziesiąt programów Centrum może zapewnić wsparcie finansowe projektu już na wszystkich poziomach gotowości technologicznej – od wstępnych badań przemysłowych aż do opracowania innowacyjnego produktu, usługi lub technologii. Ofertę tę uzupełniają programy wspierające finansowanie międzynarodowej ochrony własności przemysłowej czy ekspansji zagranicznej młodych firm innowacyjnych. Dużą uwagę Centrum przykłada także zapewnianiu dobrych warunków dla rozwoju kadry naukowej. Szczególny nacisk kładziony jest na wspieranie młodych naukowców. Prowadzone są także w uzgodnieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego działania związane z badaniami na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Celem realizowanych programów i projektów jest nie tylko podniesienie potencjału polskich podmiotów naukowych i przemysłowych, ale także dążenie do niezależności technologicznej poprzez tworzenie polskiego know-how w zakresie technologii, bezpieczeństwa i obronności państwa.

Centrum realizując swoje zadania podejmuje współpracę również z innymi podmiotami, a także tworzy programy sektorowe stanowiące bezpośrednią odpowiedź na zapotrzebowanie przedsiębiorców określonych branż polskiej gospodarki. Stara się także angażować w finansowanie B+R fundusze Venture Capital. Istotnym obszarem działalności Centrum jest współpraca międzynarodowa. Od 2011 roku Centrum pełni także rolę instytucji pośredniczącej dla priorytetów w obszarze wsparcia sektora B+R oraz szkolnictwa wyższego.

Budżet przeznaczony na badania i rozwój systematycznie się zwiększa i w roku 2018 wynosił 6,8 miliarda złotych.

Centrum jest finansowane ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje także zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dyrektorzy NCBR[edytuj | edytuj kod]

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju działa od 1 lipca 2007 r. na mocy ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz.U. z 2022 r. poz. 2279).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dr Jacek Orzeł powołany na stanowisko p.o. dyrektora NCBR. gov.pl/web/ncbr. [dostęp 2023-02-15].
  2. Informacja o nominacji nowego dyrektora NCBiR. [dostęp 2010-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-03)].
  3. Prof. Maciej Chorowski nowym szefem Narodoeego Centrum Badań i Rozwoju. naukawpolsce.pl, 8 kwietnia 2016. [dostęp 2023-03-09].
  4. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski. ncbr.gov.pl, 13 kwietnia 2016. [dostęp 2016-07-23].
  5. Komunikat Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. gov.pl/web/ncbr. [dostęp 2022-02-27].
  6. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciech Kamieniecki. ncbr.gov.pl, 30 lipca 2019. [dostęp 2019-10-09].
  7. Dr Remigiusz Kopoczek dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. gov.pl/web/ncbr. [dostęp 2022-07-25].
  8. Dr Remigiusz Kopoczek powołany na dyrektora NCBR. gov.pl/web/ncbr. [dostęp 2022-02-27].
  9. Dr Paweł Kuch powołany na stanowisko p.o. dyrektora NCBR. gov.pl/web. [dostęp 2023-02-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]