Narodowe Muzeum Antropologiczne (Madryt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowe Muzeum Antropologiczne
Museo Nacional de Antropología
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Madryt

Adres

Calle Alfonso XII 68

Data założenia

29 kwietnia 1875

Zakres zbiorów

antropologia fizyczna, społeczna i kulturowa; VI w. AD - współczesność; Azja, Afryka, Ameryka, Europa, Oceania

Wielkość zbiorów

ponad 21 000 obiektów

Powierzchnia ekspozycji

990 m2 (ekspozycja stała), 107 m2 (ekspozycja czasowa) m²

Dyrektor

Fernando Sáez Lara (od 2013)

Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Antropologiczne”
Ziemia40°24′27,698″N 3°41′20,310″W/40,407694 -3,688975
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Antropologiczne (Museo Nacional de Antropología) – hiszpańskie muzeum, mieszczące się w Madrycie przy ulicy Alfonsa XII. Jest pierwszym muzeum antropologicznym otwartym w Hiszpanii[1]. Jego kolekcja obejmuje obiekty z pięciu kontynentów. Inauguracja placówki miała miejsce w 1875 r., kiedy to w obecnym budynku król Alfons XII otworzył Muzeum Anatomii[1]. Dziś muzeum zarządza Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatorem pomysłu otworzenia muzeum był lekarz z Segowii, Pedro González Velasco (1815-1882), który zapragnął zorganizować przestrzeń wystawienniczą dla swojej kolekcji na wzór British Museum w Londynie. Budynek, stanowiący zarazem siedzibę muzeum, jak i rezydencję Velasco, powstał w latach 1873-75; lekarz przeznaczył na niego wszystkie swoje dochody. Po jego śmierci w 1887 r. budynek i kolekcję odkupiło od wdowy państwo. Budynek przejęło Narodowe Muzeum Przyrodnicze i przeznaczyło go dla Sekcji Antropologii, Etnografii i Prehistorii. Kolekcję systematycznie powiększano dzięki różnej maści darowiznom i znaleziskom z kolejnych ekspedycji. W 1910 r. muzeum zostało wydzielone jako niezależna placówka. Dzisiejszą formę Narodowego Muzeum Antropologii przybrało w 1940 r. w wyniku ustalania nowego porządku w instytucjach państwowych po wojnie domowej[2].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Początkowo kolekcja skupiała się na antropologii fizycznej, dziś zdecydowanie szerzej reprezentowana jest antropologia społeczna i kulturowa. Na kolekcję składa się ponad 21 000 obiektów, z czego na stałe wystawione jest 1 100 (obiekty z działów Oceania i Europa nie są prezentowane na wystawach stałych)[3]. W latach 2004-2008 przeprowadzono całkowitą rearanżację kolekcji. Prezentowana jest ona na trzech poziomach budynku.

Poziom pierwszy: Azja, antropologia fizyczna, wystawy czasowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnym jądrem kolekcji był zbiór 500 czaszek, zebrany przez doktora Velasco, z czasem rozbudowany o zdeformowane czaszki z Peru i Boliwii, szkielet Giganta z Estremadury, czy szkielety małp człekokształtnych (niektóre z tych obiektów prezentowane są w sali „Orígenes” na parterze). Kolekcja azjatycka składa się ze znalezisk z trzech obszarów: Filipin, Indii i Dalekiego Wschodu. Wyróżnia się w niej zbiór eksponatów z Afganistanu, Turcji i Kurdystanu, niespotykana w publicznych kolekcjach w Hiszpanii. Kolekcja prezentowana jest chronologicznie (od VI w. AD po czasy współczesne) i dzieli się na dwie sale: Filipiny i Religie Wschodu (hinduizm, buddyzm i islam). Kolekcja filipińska w dużej mierze wywodzi się z Wystawy Generalnej Wysp Filipińskich, zorganizowanej w 1887 r. w Madrycie (Filipiny były w tym czasie częścią imperium hiszpańskiego).

Poziom drugi: Afryka[edytuj | edytuj kod]

Najliczniejszą część kolekcji stanowią eksponaty z dawnych hiszpańskich kolonii: północnego Maroka, Hiszpańskiej Afryki Zachodniej oraz Gwinei Równikowej. Rdzeniem kolekcji są eksponaty zgromadzone podczas ekspedycji z końca XIX w., mających na celu zbadanie kolonii, przyznanych Hiszpanii na Konferencji Berlińskiej oraz poznanie organizacji kolonii innych państw europejskich[4].

Poziom trzeci: Ameryka[edytuj | edytuj kod]

Bardzo niejednorodna kolekcja, w której wyraźnie dominują eksponaty z Mezoameryki i Amazonii, a rozległe tereny Brazylii są wyraźnie niedoreprezentowane[5]. Większa część kolekcji jest owocem ekspedycji Komisji Naukowej Pacyfiku, podjętej w 1862 r. Ekspedycja ta przywiozła do Hiszpanii ogromną kolekcję znalezisk, dziś prezentowanych w trzech muzeach (prócz Narodowego Muzeum Antropologii także w Muzeum Ameryki i Muzeum Nauk Przyrodniczych).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Carmen Ortiz García, Luis Angel Sánchez Gómez, Diccionario histórico de la antropología española, Madrid: Consejo Superior de Investigaciones Científicas, Departamento de Antropología de España y América, 1994, ISBN 84-00-07443-2, OCLC 32507877 [dostęp 2021-02-22].
  2. Historia [online], www.culturaydeporte.gob.es [dostęp 2021-02-22] (hiszp.).
  3. Cristina Morilla, Francisco de Santos Moro, Retos y planificación para la conservación y almacenamiento de colecciones etnográficas, „ICOM España DIGITAL , 4. pp. 12-17” [dostęp 2021-02-22] (ang.).
  4. Francisco de Santos Moro, África : Museo Nacional de Antropología ; indumentaria y adorno ; música y actividades ludicas ; creencias ; vivienda y ajuar doméstico, [Madrid]: Ministerio de Cultura, [2004?], ISBN 84-8181-209-9, OCLC 611910194 [dostęp 2021-02-22].
  5. http://www.unizar.es/artigrama/pdf/24/2monografico/03.pdf