Narodowe Muzeum Ceramiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Narodowe Muzeum Ceramiki
Musée national de Céramique
National Museum of Ceramic
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo  Francja
Miejscowość Sèvres
Adres Place de la Manufacture
92310 Sèvres
Data założenia 1824
Zakres zbiorów ceramika światowa od starożytności do współczesności
Wielkość zbiorów ponad 50 000 eksponatów
Dyrektor Antoinette Hallé
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Narodowe Muzeum Ceramiki
Narodowe Muzeum Ceramiki
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Narodowe Muzeum Ceramiki
Narodowe Muzeum Ceramiki
Ziemia48°49′42,53″N 2°13′20,46″E/48,828480 2,222350
Strona internetowa muzeum

Narodowe Muzeum Ceramiki (fr. Musée national de Céramique) – francuska placówka muzealna w Sèvres koło Paryża, gromadząca i prezentująca ceramikę z całego świata i z różnych okresów historycznych.

Historia[edytuj]

Muzeum zostało otwarte w 1824 z inicjatywy Aleksandra Brongniarta, ówczesnego zarządcy królewskiej manufaktury porcelany w Sèvres, a pierwszym kustoszem zbiorów został malarz z tej manufaktury Denis-Désiré Riocreux. W 1876 manufaktura wraz z muzeum zostały przeniesione do specjalnie wybudowanych dla nich budynków, stojących na czterohektarowej działce w parku Saint-Cloud, gdzie znajdują się do chwili obecnej.

Zbiory[edytuj]

Obecnie placówka posiada zbiory liczące ponad 50 tysięcy egzemplarzy ceramiki, w tym 5 tysięcy pochodzących z własnej manufaktury. Ekspozycja prezentowana jest na trzech piętrach budynku i obejmuje m.in. ceramikę starożytnej Grecji i Rzymu, ceramikę chińską i islamską, majolikę europejską, fajans hiszpańsko-mauretański, ceramikę japońską i wyroby kultur Ameryki prekolumbijskiej, ceramikę osmańską i safawidzką oraz nowożytne wyroby francuskie, holenderskie, niemieckie, włoskie, w tym porcelanę z Sèvres oraz fajans z Delft i Nevers. Gromadzona jest również dokumentacja związana z historią manufaktury i muzeum, w tym rejestry, teczki personalne, korespondencja, rysunki i mikrofilmy. W zbiorach tych znajduje się 90 tysięcy wzorów, 20 tysięcy dekoracji malarskich i dokumentów ikonograficznych, 3 tysiące rysunków, 6 tysięcy modeli gipsowych. Dokumentacja udostępniana jest w bibliotece dla naukowców, studentów i przedsiębiorców.

Galeria[edytuj]

Starożytna Europa i Bliski Wschód[edytuj]

Ameryka prekolumbijska[edytuj]

Porcelana manufaktury z Sèvres[edytuj]

Nowożytna ceramika europejska[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]