Przejdź do zawartości

Narodowe Muzeum Islandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Narodowe Islandii
Þjóðminjasafn Íslands
Ilustracja
Siedziba muzeum
Państwo

 Islandia

Miejscowość

Reykjavík

Adres

Suðurgata 41,
Reykjavík, Islandia

Data założenia

24 lutego 1863

Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Narodowe Islandii”
Ziemia64°08′30,85″N 21°56′53,20″W/64,141903 -21,948111
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Islandii (isl. Þjóðminjasafn Íslands) – islandzkie muzeum założone w 1863 r. zlokalizowane w Reykjavíku. Gromadzi zbiory związane z historią oraz kulturą Islandii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki muzeum sięgają roku 1863, kiedy to 24 lutego otwarte zostało „Muzeum Antyków” (isl. Forngripasafnið). Dotychczas wszystkie ważne dla historii Islandii eksponaty były wywożone i wchodziły w zbiory Muzeum Narodowego Danii w Kopenhadze. W 1911 r. muzeum zyskało swoją dzisiejszą nazwę i stało się Narodowym Muzeum Islandii, pomimo iż pełną niepodległość Islandia uzyskała dopiero po I wojnie światowej. Po tym wydarzeniu część eksponatów będących w zbiorach Duńskiego Muzeum Narodowego, a także innych muzeów na terenie Danii zostało przeniesionych do muzeum w Reykjavíku[1].

Początkowo muzeum nie miało formy przystającej na główne muzeum danego państwa. Zbiory przechowywane były głównie na strychach różnych budynków na terenie miasta, m.in. w katedrze, ówczesnym zakładzie karnym (obecnie w tym budynku znajduje się siedziba administracji państwowej), budynku Parlamentu, gmachu Centralnego Banku Islandii, a także Biblioteki Narodowej (w budynku, w którym obecnie mieści się dom kultury Þjóðmenningarhúsið). Pierwszym dyrektorem, a zarazem kustoszem muzeum był Jón Árnason, bibliotekarz Biblioteki Narodowej w Reykjavíku i jednocześnie pisarz zajmujący się tematyką bajek i podań ludowych Islandii[1][2].

W 1950 r., po utworzeniu Republiki Islandii w 1944 r., Narodowe Muzeum Islandii otrzymało własną siedzibę w Reykjavíku przy Suðurgata 41. W późniejszych latach siedziba nie uległa już zmianie. W budynku znajdują się pomieszczenia wystawiennicze przeznaczone na wystawy stałe i wystawy czasowe, a także archiwa, pracownia konserwatorska, sklep muzealny i kawiarnia. Dyrekcja muzeum znajduje się w osobnym budynku w pobliżu głównej siedziby[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Główna ekspozycja stała muzeum przedstawia chronologicznie historię Islandii od początków osadnictwa do teraźniejszości. Starsze epoki są przedstawione głównie poprzez znaleziska archeologiczne, natomiast w bardziej współczesnych znajduje się więcej elementów związanych z folklorem oraz kulturą mieszkańców Islandii. Wystawa rozpoczyna się rekonstrukcją statku, jakim dopłynęli do wybrzeży Islandii pierwsi osadnicy, natomiast symbolicznym końcem jest instalacja odprawy bagażowej w porcie lotniczym Keflavík – podstawowego lotniska komunikującego Islandię z innymi krajami[3][1][4].

Całe zbiory muzeum składają się z ponad 100 tysięcy eksponatów i ponad 2 milionów fotografii. Na wystawach łącznie wykorzystanych jest około 2 tysięcy obiektów i tysiąca zdjęć[3][4].

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

Domy torfowe należące do Narodowego Muzeum Islandii

Do Narodowego Muzeum Islandii należą także 43, najcenniejsze pod względem historycznym, budynki w Islandii. Wśród nich są m.in. kościoły drewniane, wszystkie zachowane oryginalnie domy torfowe oraz kościoły torfowe, a także wiele innych obiektów ważnych historycznie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Gunnar Karlsson fjallar um Sigurð Vigfússon -Hádegisfyrirlestrar Þjóðminjasafns – Fyrirlestrar – Fræðsla – Þjóðminjasafn Íslands [online], 23 czerwca 2015 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-23].
  2. Librivox, LibriVox [online], librivox.org [dostęp 2018-11-27] (ang.).
  3. a b National Museum of Iceland [online], Þjóðminjasafn Íslands [dostęp 2018-11-27] (ang.).
  4. a b c David Leffman, James Proctor, The Rough Guide to Iceland, Rough Guides, 2004, ISBN 978-1-84353-289-7.