Przejdź do zawartości

Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego
ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმი
Oddział Gruzińskiego Muzeum Narodowego
Ilustracja
Budynek dawnego seminarium duchownego, w którym dziś mieści się muzeum
Państwo

 Gruzja

Miejscowość

Tbilisi

Adres

Lado Gudiaszwilego 1

Data założenia

1920

Zakres zbiorów

archeologia, sztuki piękne

Wielkość zbiorów

ok. 140 tys. eksponatów

Położenie na mapie Tbilisi
Mapa konturowa Tbilisi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego”
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego”
Ziemia41°41′49″N 44°48′03″E/41,696944 44,800833
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Szalwy Amiranaszwilego (gruz. ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმი) – muzeum w Tbilisi, w Gruzji, znajdujące się pod zarządem Gruzińskiego Muzeum Narodowego[1]. Mieści się w nim około 140 tysięcy eksponatów reprezentujących sztukę gruzińską, ormiańską, rosyjską i europejską[2][3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało założone pod nazwą Galeria Narodowa w 1920 roku[1]. W 1932 roku nastąpiła reorganizacja placówki, w wyniku której nadano jej nową nazwę – Muzeum Sztuk Pięknych. We wnętrzach muzeum prezentowano wówczas zbiory przekazane między innymi przez Towarzystwo Historyczno-Etnograficzne i Uniwersytet w Tbilisi. W 1933 roku siedziba muzeum została przeniesiona na ulicę Rustawelis Gamziri, na miejsce XIII-wiecznego kościoła Metechi[1]. Pierwszym dyrektorem muzeum został Dmitrij Szewardnadze. W 1945 roku, dzięki zabiegom historyka Ekwtime Takaiszwilego, do Gruzji powróciły, wysłane w 1921 roku do Francji przez rząd Mienszewików, skarby narodowe. Umieszczono je w Muzeum Sztuk Pięknych[1].

W 1950 roku muzeum przekazano budynek dawnego seminarium teologicznego. Dalszy rozwój placówki związany był z działalnością jej kolejnego dyrektora – Szalwy Amiranaszwilego[1]. Po śmierci Amiranaszwilego muzeum zostało nazwane jego imieniem. W 2004 roku zostało włączone do Gruzińskiego Muzeum Narodowego[1].

Kolekcja

[edytuj | edytuj kod]

W zbiorach muzeum znajdują się między innymi dzieła współczesnych gruzińskich malarzy, takich jak Lado Gudiaszwili i Dawit Kakabadze[4]. Ponadto kolekcja zawiera obrazy artystów rosyjskich, między innymi Piotra Konczałowskiego, Iwana Szyszkina, Konstantina Korowina, Zinaidy Serebriakowej oraz Walentina Sierowa, a także zachodnioeuropejskich, w tym Jorisa van Sona, Honoré Daumiera, Pietera Snyersa, Jacoba van Ruisdaela, Jana Steena oraz Guido Reniego[4]. W muzeum prezentowane są też barwne gruzińskie miniatury z XI–XIII wieku, zabytki hafciarskie, ikony i płaskorzeźby[4].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Museum of Fine Arts History. Georgian National Museum. [dostęp 2016-04-17]. (ang.).
  2. Museums. Respect-Travel. [dostęp 2016-04-17]. (ang.).
  3. Mimino Travel. Muzeum Sztuk Pięknych. [dostęp 2016-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-08)].
  4. a b c Collections - Museum of Fine Arts. Georgian National Museum. [dostęp 2016-04-17]. (ang.).