Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher
Data założenia

1948

Typ szpitala

jednostka badawczo-rozwojowa

Państwo

 Polska

Adres

ul. Spartańska 1,
02-637 Warszawa

Dyrektor

dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP

Oddziały szpitalne

6

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher”
Ziemia52°11′27,9600″N 20°59′39,1362″E/52,191100 20,994204
Strona internetowa

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher (NIGRiR) – państwowy instytut naukowo-badawczy zajmujący się zagadnieniami reumatologii, geriatrii, rehabilitacji medycznej i radiologią. Prowadzi zarówno prace naukowe, jak i usługowo-badawcze[1].

Pomysł utworzenia w Polsce Instytutu Reumatologii pojawił się w 1930 roku. Wówczas to odbył się w Inowrocławiu I Polski zjazd w sprawie badania i zwalczania reumatyzmu. Podczas tego zjazdu powzięto m.in. wniosek o utworzeniu instytutu dla badania i leczenia spraw gośćcowych. Wniosek ten został zrealizowany ostatecznie dopiero po drugiej wojnie światowej, dzięki inicjatywie prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Od 1948 do 1951 r. Państwowy Instytut Reumatologiczny (PIR), którego bazą kliniczną była poradnia reumatologiczna prowadzona przez prof. Eleonorę Reicher, która znajdowała się przy ul. Polnej w Warszawie oraz wydzielony oddział w Klinice Chorób Wewnętrznych w Gdańsku i zakład balneologiczny w Cielicach Śląskich kierowany przez dr. Włodzimierza Brühla.

Od 16 stycznia 1950 roku siedziba PIR znajdowała się w odbudowanym III pawilonie, który znajdował się na terenie Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 59. Początkowo Państwowy Instytut Reumatologiczny dzielił pomieszczenia we wspomnianym pawilonie z Instytutem Dermatologii i Wenerologii. Od 1951 do 2015 r. Instytut Reumatologii (IR)[2]. W 1962 roku Instytut Reumatologii przeniósł się do swojej własnej siedziby przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie. W nowym budynku oprócz podstawowych klinik reumatologicznych znajdują się także klinika reumatologii dzieci, ortopedyczna, neurologiczna, laryngologiczna, hematologiczno-metaboliczna, kardiologiczna i jedyny w kraju oddział dny moczanowej. Powstały również liczne zakłady naukowe i usługowe takie jak: anatomii patologicznej, biochemii, mikrobiologii i serologii, radiologii, stomatologii, zakład usprawniania leczniczego, zakład organizacji walki z chorobami reumatycznymi, a także poradnię okulistyczną i przychodnię przykliniczną. W 1980 roku z Instytutu została wyodrębniona klinika kardiochirurgiczna i włączona do nowo powstałego Instytutu Kardiologii.

Od początku swego istnienia Instytut prowadzi też działalność wydawniczą,początkowo o charakterze wydawnictw nieciągłych, a od 1963 roku do chwili obecnej wspólnie z Polskim Towarzystwem Reumatologicznym wydaje dwumiesięcznik (dawniej kwartalnik) Reumatologia, a od 2000 roku – kwartalnik Central European Journal of Immunology. Oprócz tego Instytut prowadzi też prace kliniczne i badania w dziedzinach podstawowych, które służą wyjaśnianiu etiopatogenezy chorób reumatycznych, doskonaleniu i poszerzaniu metod diagnostycznych, opracowywaniu i ocenie nowych sposobów leczenia farmakologicznego, operacyjnego i rehabilitacji. 13 marca ze stanowiska w Instytucie został odwołany dotychczasowy dyrektor Marek Tombarkiewicz[3]. Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała dr hab., prof. UMP Agnieszkę Neumann-Podczaską na dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia | Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji [online], spartanska.pl [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  2. Eleonora Reicher [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2017-09-19] (pol.).
  3. Jest nowy dyrektor NIGRiR. Kto zastąpi Marka Tombarkiewicza? https://pulsmedycyny.pl/jest-nowy-dyrektor-nigrir-kto-zastapi-marka-tombarkiewicza-1210743
  4. Jest nowa dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Jest-nowa-dyrektor-Narodowego-Instytutu-Geriatrii-Reumatologii-i-Rehabilitacji,256284,1.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]