Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu
Кумитаи миллии Олимпии Тоҷикистон
Ilustracja
Państwo

 Tadżykistan

Siedziba

Duszanbe

Data założenia

1992

Profil działalności

sportowy

Prezes

Emomali Rahmon

Powiązania

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Olimpijska Rada Azji

brak współrzędnych
Strona internetowa

Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu (tadż. Кумитаи миллии Олимпии Тоҷикистон; ang. National Olympic Committee of the Republic of Tajikistan) – tadżyckie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych. Zajmuje się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Tadżykistanu w igrzyskach olimpijskich oraz upowszechnianiem idei olimpijskiej, promocją sportu i reprezentowaniem tadżyckiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim i w Olimpijskiej Radzie Azji.

Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu powstał w 1992 roku, a do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przyjęto go w 1993 roku[1][2].

Tadżykistan wystąpił po raz pierwszy na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku i nieprzerwanie startuje w nich do dziś. Tadżyccy sportowcy uczestniczą też w zimowych igrzyskach olimpijskich (po raz pierwszy w roku 2002)[3].

Obecnym przewodniczącym komitetu jest prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon, zaś sekretarzem generalnym Bahrullo Radżbalijew[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tajikistan. olympic.org. [dostęp 2019-11-06]. (ang.).
  2. History. olympic.tj. [dostęp 2019-11-06]. (ang.).
  3. Tajikistan. Sports-reference.com. [dostęp 2019-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-20)]. (ang.).