Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu
Кумитаи миллии Олимпии Тоҷикистон
Państwo  Tadżykistan
Siedziba Duszanbe
Data założenia 1992
Profil działalności sportowy
Prezes Emomali Rahmon
Powiązania Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Olimpijska Rada Azji
brak współrzędnych
Strona internetowa

Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu (tadż Кумитаи миллии Олимпии Тоҷикистон; ang. National Olympic Committee of the Republic of Tajikistan) – tadżyckie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych. Zajmuje się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Tadżykistanu w igrzyskach olimpijskich oraz upowszechnianiem idei olimpijskiej, promocją sportu i reprezentowaniem tadżyckiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim i w Olimpijskiej Radzie Azji.

Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Tadżykistanu powstał w 1992 roku, a do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przyjęto go w 1993 roku[1][2].

Tadżykistan wystąpił po raz pierwszy na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku i nieprzerwanie startuje w nich do dziś. Tadżyccy sportowcy uczestniczą też w zimowych igrzyskach olimpijskich (po raz pierwszy w roku 2002)[3].

W 2019 roku przewodniczącym komitetu był prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon, zaś sekretarzem generalnym był Bahrullo Radżbalijew[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tajikistan (ang.). olympic.org. [dostęp 2019-11-06].
  2. History (ang.). olympic.tj. [dostęp 2019-11-06].
  3. Tajikistan (ang.). Sports-reference.com. [dostęp 2019-11-06].