Narodowy bolszewizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga narodowych bolszewików

Narodowy bolszewizm (Nazbol) – ruch polityczny łączący w sobie elementy nacjonalizmu i bolszewizmu.

Jego ideologia nawiązuje bezpośrednio do filozofii Hegla, którego uważa za ojca idealizmu. Dodatkowo, ruch ten jest skrajnie antysyjonistyczny i antyamerykański ("przeciw Wall Street") oraz, podobnie jak narodowy socjalizm, sprzeciwiał się istnieniu Republiki Weimarskiej i traktatowi wersalskiemu. Narodowy bolszewizm jest także silnie tradycjonalistyczny, na modłę prezentowaną przez filozofię Juliusa Evoli.

Narodowy bolszewizm przeciwstawia się liberalizmowi zarówno w sprawach ekonomicznych (element "lewicowy"), jak i sprawach obyczajowych (element "prawicowy"), dodatkowo opowiadając się za rewolucyjnym nacjonalizmem.

Ponadto narodowi bolszewicy są na ogół zwolennikami "sojuszu ekstremów" (współpracy ruchów nacjonalistycznych i tradycjonalistycznych z rewolucyjną lewicą przeciwko liberalnej demokracji, systemowi kapitalistycznemu i imperializmowi).

Obecne rosyjskie ruchy narodowo-bolszewickie, pod wpływem rodzimych idei geopolitycznych, opowiadają się za ideą eurazjatyzmu, głoszącego odrębność kulturalną i geopolityczną ziem byłego ZSRR oraz Imperium Rosyjskiego od Europy i Azji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]