Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje
Ilustracja
rezerwat florystyczny
Typ leśny
Państwo  Czechy
Mezoregion Beskid Śląski
Data utworzenia 1988
Powierzchnia 39,45 ha
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa lokalizacyjna kraju morawsko-śląskiego
Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje
Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje
Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje
Ziemia49°40′45,85″N 18°47′17,25″E/49,679403 18,788125

Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje (cz. Národní přírodní rezervace Čantoryje) – narodowy rezerwat przyrody w północno-zachodniej części Beskidu Śląskiego, obejmujący południowo-zachodnie stoki w obszarze podszczytowym Wielkiej Czantorii. Administracyjnie leży na terenie Czech, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, na terenie wsi Nydek.

  • typ: leśny
  • utworzony: 1988
  • powierzchnia: 39,45 ha
  • wysokość: 720–958 m n.p.m.

Na terenie NPR Čantoryje ochronie podlegają zbiorowiska leśne o charakterze naturalnym: żyzna buczyna karpacka oraz kwaśna buczyna górska. W drzewostanie dominuje buk z domieszką jodły oraz świerka, rzadziej klonu. Wiek najstarszych drzew szacowany jest na 220 lat. W podszycie występuje cis pospolity. Do charakterystycznych gatunków runa należą paprocie: nerecznica samcza i szerokolistna, paprotnik Brauna i kolczysty, wietlica samicza, cienistka trójkątna. Do okrytonasiennych należą m. in. goryczka trojeściowa, lilia złotogłów oraz śnieżyczka przebiśnieg.

Z ptaków na terenie rezerwatu gniazduje kruk, orzechówka i (rzadko) pszczołojad. Z gryzoni została tu stwierdzona mysz smużka, która na Czantorii osiąga swą północno-zachodnią granicę występowania w Karpatach. Charakterystycznymi gatunkami bezkręgowców są ślimak pomrów błękitny, chrząszcz wynurt oraz motyl mieniak tęczowiec

Wzdłuż dolnego skraju rezerwatu biegną znaki czerwone szlak turystyczny czerwony czeskiego szlaku turystycznego z Trzyńca na Wielką Czantorię, zaś ponad skrajem górnym – znaki czarne szlak turystyczny czarny polskiego szlaku z Goleszowa również na Wielką Czantorię.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]