Naso unicornis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naso unicornis[1]
Forsskål, 1775
Naso unicornis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd okoniokształtne
Podrząd Acanthuroidei
Rodzina pokolcowate
Rodzaj Naso
Gatunek Naso unicornis

Naso unicornisgatunek morskich ryb okoniokształtnych z rodziny pokolcowatych i rodzaju Naso.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Narośl w kształcie rogu
Podwójne ostre kolce u nasady ogona

Ocean Indyjski i Spokojny: Morze Czerwone, wybrzeże Afryki Wschodniej, poprzez Hawaje aż po południową Japonię. Przebywa przy lagunach i stromych rafach koralowych na głębokości od 1 do 180 m, w bardzo wzburzonych wodach o temperaturze od 26 °C do 29 °C.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wielkość: Samiec – maksymalna długość: 70 cm, najczęściej jednak osiąga długość około 50 cm[2].

Wygląd: Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, jedynie u starszych samców bardzo często róg i kolce są nieco bardziej wykształcone niż u samic. Podobnie jak wszystkie pokolcowate, ma wydłużone owalne i bocznie spłaszczone ciało. Na czole powyżej nosa ma charakterystyczną dla tego rodzaju wypukłą narośl w kształcie rogu, która osiąga długość 8 cm[3]. Natomiast u nasady płetwy ogonowej ma nieruchome wyrostki po dwa z każdej strony, przypominające ostry skalpel. Kolce te służą do obrony i walki z innymi osobnikami tego samego gatunku. Od tych ostrych kolców przypominających ostre narzędzie chirurgiczne pochodzi nazwa tej rodziny, natomiast jej angielski odpowiednik to surgeonfish – ryba chirurg. Ciało barwy od szaroniebieskiej do szarobrązowej. Po bokach wzdłuż całego ciała przebiegają nieco ciemniejsze pasy.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Cały swój czas spędza na poszukiwaniu pokarmu. Żywi się głównie zooplanktonem, na który poluje w pobliżu raf koralowych. Na ogół żyje samotnie, ewentualnie w parach. Jest rybą silnie terytorialną i agresywną nawet w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku.

Hodowla w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na wielkość i ruchliwość, ryby te nie nadają się do przeciętnego akwarium. Są niestrudzonymi pływakami i dlatego wymagają dużo miejsca do pływania. Można je czasem zobaczyć w akwariach publicznych. Największy okaz tej ryby sprowadzono do Polski w 2008 roku do Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie. Samiec o długości 60 cm, którego nazwano Romeo, pochodzi z Oceanu Indyjskiego i jest ulubieńcem publiczności oraz pracowników[4]. Karmiony jest głównie suszonymi glonami, które zjada nawet z ręki swych opiekunów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Naso unicornis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. fishbase.org: Naso unicornis (ang.). [dostęp 22 listopada 2009].
  3. Angelo Mojetta: Lebensraum Aquarium : ein Handbuch der Süss- und Salzwasserfische. Stuttgart: Unipart-Verlag, 1993, s. 97. ISBN 3-8122-3089-5.
  4. Instytut Akwarystyki Morskiej: Największy w Polsce morski gigant Naso Unicornis (pol.). [dostęp 22 listopada 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Angelo Mojetta: Lebensraum Aquarium: ein Handbuch der Süss- und Salzwasserfische. Stuttgart: Unipart-Verlag, 1993, s. 97. ISBN 3-8122-3089-5.
  • fishbase.org: Naso unicornis (ang.). [dostęp 22 listopada 2009].