Nasosznik trzęś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nasosznik trzęś
Pholcus phalangioides[1]
(Fuesslin, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina nasosznikowate
Rodzaj Pholcus
Gatunek nasosznik trzęś
Zasięg występowania
Mapa występowania

Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides) – gatunek niewielkiego pająka z rodziny nasosznikowatych (Pholcidae), charakteryzującego się długimi odnóżami.

Ciało tego pająka jest niemalże przezroczyste. Posiada on ośmioro oczu. Zamieszkuje domostwa, mieszkania i piwnice. Lubi suche i ciepłe pomieszczenia. Jest często spotykany. Czasami mylony z kosarzem. Pająki te wiją nieregularne sieci zazwyczaj na rogach ścian i pod sufitami w piwnicach.

Latem samica nosi przy sobie różowy kokon z jajami. W swoim życiu może złożyć do czterech kokonów. Z takiego kokonu wylęga się około 30–40 młodych pajączków.

Jad[edytuj | edytuj kod]

Samica z młodymi

Mimo delikatnego wyglądu nasoszniki są w stanie zaatakować i zjeść o wiele większe kątniki domowe. Miejska legenda głosi, że posiadają najsilniejszy jad ze wszystkich gatunków pająków, ale nie potrafią przebić ludzkiej skóry[2]. Pająki te oczywiście posiadają jad, lecz jest on absolutnie niegroźny dla człowieka. Legenda prawdopodobnie bierze się stąd, że gatunek ten często odżywia się innymi pająkami, nawet czarnymi wdowami, więc przyjęło się, że muszą mieć one bardziej trujący jad od swoich ofiar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pholcus phalangioides, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Daddy Long Legs Myth (ang.). University of California, Riverside Spiders Site. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-01)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Mity o pająkach na stronie Burke Museum of Natural History & Culture, University of Washington (ang.)