Nassau (Bahamy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nassau
Ilustracja
Port w Nassau
Herb
Herb
Państwo

 Bahamy

Wyspa

New Providence

Powierzchnia

207 km²

Wysokość

10 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


255 789
1235 os./km²

Nr kierunkowy

242

Położenie na mapie Bahamów
Mapa konturowa Bahamów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Nassau”
Ziemia25°04′N 77°20′W/25,066667 -77,333333
Strona internetowa

Nassaustolica Bahamów, największe i najludniejsze miasto w kraju, położone na wyspie New Providence.

Liczba mieszkańców miasta według statystyk z 2024 wyniosła 316 686[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Bahama jako pierwszy z Europejczyków zobaczył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Jednak nieurodzajne gleby i brak wody pitnej spowodowały, że Europejczycy przez 150 lat nie interesowali się tym archipelagiem. Opanowali go w 1648 roku Anglicy. Nassau nosiło wówczas nazwę Charles Town na cześć ówczesnego króla Anglii – Karola II. W 1684 roku miasto zostało zniszczone w wyniku hiszpańskiego rajdu. Miasto odbudowano i w 1695 roku przemianowano na Nassau – od króla Wilhelma III z dynastii Orańskiej-Nassau[2]. Na przełomie XVII i XVIII wieku o władzę w tym regionie rywalizowały Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. Za konflikty te Bahamy zapłaciły wysoką cenę – w 1703 roku armada hiszpańsko-francuska zburzyła doszczętnie Nassau, a żołnierze splądrowali ruiny.

Kolonię pozostawiono własnemu losowi, a Nassau stało się macierzystym portem korsarzy. Początkowo rabowali oni na zlecenie króla Wielkiej Brytanii wrogie Koronie okręty. Z czasem pozycja Brytyjczyków w Ameryce Północnej wzmocniła się na tyle, że nie potrzebowali dłużej korzystać z usług piratów jako straży przedniej w realizacji imperialnych planów. Poza tym morscy rabusie coraz częściej napadali na brytyjskie statki handlowe. Aby położyć kres zbójeckim praktykom, gubernator Bahamów Woodes Rogers dokonał w stolicy publicznej egzekucji dziewięciu korsarskich kapitanów, za co do dziś czczony jest na wyspach jako bohater.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dziś miasto łączy w sobie niepowtarzalny urok Bahamów z nowoczesnością. Jest ono centrum kulturalnym i politycznym Bahamów. Z Nassau połączona jest mostem wysepka Paradise Island, miejsce imponujących hoteli, kasyn, plaż i rozrywki.

Bardzo wiele dzisiejszych promów pasażerskich pływających po Bałtyku jest tam zarejestrowana i pływa pod flagą tego portu. Związane jest to z niskimi podatkami. Przechowuje się tutaj pieniądze z transakcji międzynarodowych: nie ma tu ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków, dlatego 400 tutejszych banków i 80 towarzystw ubezpieczeniowych zarządza pieniędzmi klientów z całego świata.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nassau Population 2024 [online], worldpopulationreview.com [dostęp 2024-01-04].
  2. Nassau. W: David Marley: Historic cities of the Americas: an illustrated encyclopedia, Volume 1. ABC-CLIO, 2005, s. 5-6. ISBN 1-57607-027-1. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]