Nastolatki (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nastolatki (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nastolatki
Ilustracja
Nastolatki (pierwszy skład)
Rok założenia 1962
Rok rozwiązania 1967
Pochodzenie  Polska (Wrocław)
Gatunek bigbit
Aktywność 1962-1967
Ostatni skład
Natan Walden
Adam Szladow
Adam Bielawski
Aleksander Nowacki
Byli członkowie
Mieczysław Misiewicz
Bronisław Minałta
Bronisław Wolański

Nastolatki (początkowo The Teenagers) – zespół wokalno-instrumentalny.

Grupa została założona w 1962 roku przy wrocławskim klubie "Kolejarza" przez: Mieczysława Misiewicza (gitara), Bronisława Minałtę (gitara basowa) i Bronisława Wolańskiego (perkusja), do których w kwietniu dołączył kompozytor, Aleksander Nowacki (gitara, wokal).

To właśnie Nowacki zaproponował nazwę The Teenagers i został liderem zespołu. Nazwa Nastolatki (nieistniejące wówczas polskie słowo) powstała podczas zapowiadania jednego z pierwszych występów grupy przez konferansjera zespołu - Stanisława Stolarczyka.

Formacja zadebiutowała w lipcu 1963 roku jako "najmłodszy w Polsce zespół big-beatowy" - na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zajęła drugie miejsce. Po festiwalu zespół, wzmocniony wokalistami Zdzisławem i Januszem Pasiekami oraz Katarzyną Sobczyk, Sławą Mikołajczyk i Marianną Wróblewską rozpoczął tournée po nadmorskich "Non Stopach".

Zespół Nastolatki jako pierwszy na polskiej scenie muzycznej wprowadził choreografię w wykonywanych utworach. Jeden z wymyślonych kroków tanecznych tańczony był później przez młodzież w tańcu zwanym madison.

Potem przyszły zdjęcia do niemieckiego filmu dokumentalnego o Wrocławiu, w którym zespół reprezentował młodzieżowe środowisko muzyczne. Formacja przeszła pod patronat ZHP i na przełomie grudnia i stycznia 1964 roku wzięła udział w przemyskim I Sympozjum Piosenki Harcerskiej. Niewątpliwą nobilitacją było zaproszenie grupy w 1964 roku na II Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej do Opola. Nastolatki, wykonując z gościnnym udziałem Bogusławy Kapicy m.in. kompozycję Cztery słońca, nie zdobyły żadnej z nagród, ale wyróżniono perkusistę Wolańskiego.

Grupę zaproszono też na pierwsze nagrania radiowe do Wrocławia. We wrześniu 1964 roku Nastolatki wzięły udział w programie telewizyjnym "Każdy dzień przygodą", a w styczniu 1965 roku w podobnej imprezie w Warszawie.

Nastolatki w drugim składzie

Wiosną 1966 roku formacja przeszła poważne zmiany personalne i do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w 1966 roku zespół przystąpił w nowym składzie: Natan Walden (gitara basowa, wokal), Adam Szladow (gitara, wokal), Adam Bielawski (perkusja) i Aleksander Nowacki (lider grupy; gitara, wokal) - oraz z całkowicie nowym repertuarem złożonym z własnych nagrań i tekstów z włączonymi melorecytacjami wierszy. (Bracia Pasiekowie w tym czasie nie współpracowali już z zespołem.) Tak zróżnicowany repertuar Nastolatków sprawiał, iż zespół zbierał skrajnie przeciwne recenzje. Gdy latem 1967 roku Walden rozstał się z Nastolatkami, grupa pod nazwą Apopeldoki jeszcze przez pewien czas kontynuowała działalność. W 1968 roku na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu zespół otrzymał 2. nagrodę[1].

Nowacki występował w działających później Quorum i Homo Homini. Bielawski zasilił w 1968 roku skład zespołu Muzilo, który nagrał płytę z utworami w języku esperanto. W latach 70. był członkiem jazz-rockowych formacji Spisek i Crash, by w 1980 roku związać się z Prońko Band - zespołem Krystyny Prońko.

Zespół Nastolatki nie nagrał żadnej płyty, a z wielu nagrań radiowych, ocalało tylko kilka i to w niezbyt dobrym stanie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej Rock'n'roll 1959-1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995, s. 291. ISBN 83-85335-25-0.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]