Natalija Mohyłewśka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Natalia Mohylewska)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natalija Mohyłewśka
Ilustracja
Natalia Mohylewska (2017)
Imię i nazwisko Natalija Ołeksijiwna Mohyłewśka
Pseudonim Mohyła
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1975
Kijów, USRR
Instrumenty gitara
Gatunki pop
Zawód piosenkarka, aktorka
Strona internetowa

Natalija Ołeksijiwna Mohyłewśka, znana też jako Mohyła[1] (ukr. Наталія Олексіївна Могилевська; ros. Наталия Алексеевна Могилевская, Natalija Aleksiejewna Mogilewska; ur. 2 sierpnia 1975 roku w Kijowie) – ukraińska piosenkarka i aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się i wychowała w Kijowie. Ukończyła naukę w szkole średniej im. W. I. Kudriaszowa nr. 195 w Bierezniakach oraz na uczelni estradowo-cyrkowej w Kijowie. Studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Kultury i Sztuk Pięknych.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku zajęła pierwsze miejsce na festiwalu „Słowiański Bazar” w Witebsku. W 1997 roku ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana La-La-La[2], która sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. W 1998 roku premierę miał jej drugi album pt. Podsnieżnik, a rok później – krążek pt. Tolko ja[3].

W kolejnych latach piosenkarka wydała kilka nowych płyt: Nie takaja (2001)[4], Zima (2002) i Samoje... samoje (2003)[5]. W 2004 roku została uhonorowa tytułem Narodowego Artysty Ukrainy. W 2006 roku ukazała się jej nowa płyta studyjna pt. Widprawyla message[6]. Od 8 października do 26 listopada brała udział w pierwszej edycji programu Tanci z zirkamy (1+1), będącego ukraińską wersją formatu Dancing with the Stars. Jej partnerem był Władysław Jama, z którym zajęła drugie miejsce w finale, przegrywając tylko z Wołodimirem Zieleńskim. Od 14 października do 2 grudnia 2007 roku w parze z Jamą uczestniczyła w specjalnym, trzecim sezonie programu z udziałem gwiazd poprzednich edycji. Ponownie zajęła drugie miejsce w finale, tym razem przegrywając z Marcinem Mroczkiem i Hanną Pelipenko[7]. W tym samym roku została producentem drugiej edycji programu Fabrika-zwiozd, będącego ukraińską wersją formatu Star Academy. W 2011 roku zasiadła w komisji jurorskiej czwartej edycji programu Tanci z zirkamy, emitowanej przez STB.

W 2015 roku została jedną z trenerek w programie Hołos. Dity, będącego ukraińską wersją programu The Voice Kids. Od 27 sierpnia do 28 października 2017 roku brała udział w piątej edycji programu Tanci z zirkamy, emitowanego w 1+1. Jej partnerem był Ihor Kuzmenko, z którym ostatecznie wygrała finał. Jesienią powróciła na fotel trenera w czwartym sezonie programu Hołos. Dity[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest dwukrotnie rozwiedziona. Jej pierwszym mężem (2004–2005) był przedsiębiorca Dmitro Czaj. W 2006–2011 była zamężna z Ehorem Dolininem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]