Natalia Tułasiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Natalia
męczennica
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1906
Rzeszów

Data i miejsce śmierci

30 marca 1945
Obóz koncentracyjny w Ravensbrück

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Patronka

polskich nauczycieli

Tablica pamiątkowa w Poznaniu przy
ul. Śniadeckich 30
witraż z wizerunkiem bł. Natalii Tułasiewicz w poznańskim kościele św. Wojciecha

Natalia Tułasiewicz (ur. 9 kwietnia 1906 w Rzeszowie, zm. 30 marca 1945 w obozie koncentracyjnym Ravensbrück) – polska błogosławiona katolicka, patronka nauczycieli w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1913 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Kętach, a od 1917 r. do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego w Krakowie.

Gdy w 1921 r. rodzina Natalii przeniosła się do Poznania, rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Ukończyła je w 1926 r. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim na filologii polskiej. Studia ukończyła w 1931 r., a w 1932 r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. Temat pracy magisterskiej to „Mickiewicz a muzyka”. Praca ta została napisana pod kierunkiem prof. Romana Pollaka, a jej fragmenty zostały opublikowane w „Ruchu Literackim”.

W latach 1931–1937 była nauczycielką szkół poznańskich: prywatnej Szkoły koedukacyjnej pw. św. Kazimierza i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. W roku 1938 udała się w podróż do Włoch.

Po wysiedleniu wraz z całą rodziną z Poznania w 1939 r. do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie.

Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję swą podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie zginęła 30 marca 1945 r.

W czerwcu 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Była spowinowacona z polską pisarką Lilian Seymour-Tułasiewicz, która zmarła w 2003 r. we Wrocławiu. Mąż Lilian był kuzynem bł. Natalii Tułasiewicz[potrzebny przypis].

Jest patronką poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców oraz prowadzonych przezeń szkół w Poznaniu[1].

19 stycznia 2022 r. dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]