Natalie Angier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natalie Angier
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1958
Nowy Jork
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater Barnard College
Ważne dzieła
  • Kobieta. Geografia intymna (1999)
  • Kanon: Wyprawa galopem przez piękne podstawy nauki (2007)
Strona internetowa

Natalie Angier (ur. 16 lutego 1958 w Bronxie, w Nowym Jorku) – amerykańska pisarka literatury faktu, feministka i dziennikarka tematyki naukowej dla „New York Timesa”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu dwóch lat studiów na University of Michigan, studiowała fizykę i anglistykę w Barnard College, który ukończyła w 1978.

Od roku 1980 do 1984, Angier pisała na tematy z biologii dla „Discover Magazine”. Pracowała także jako pisarka dla „Time Magazine” i była krótko adiunktem w New York University's Graduate Program. W roku 1990 rozpoczęła pracę w „New York Times” jako dziennikarz tematyki nauki.

Mieszka w Waszyngtonie, na przedmieściu Takoma Park, Maryland, ze swoim mężem, reporterem naukowym i medycznym w „Washington Post”, i córką. Angier otwarcie deklaruje, że jest ateistką[1].

W książce Kobieta. Geografia intymna opisuje ciało kobiece – jego anatomię, procesy chemiczne, jego ewolucję. Eksploruje kobiece ciało, ale stara się przy tym – jak sama to formułuje – „by nie pogrążyć się w bagnie biologicznego determinizmu”, z dystansem odnosząc się do dokonań psychologii ewolucyjnej. Książka ta w swej wymowie ma charakter feministyczny i mieści się w ramach nurtu określanego mianem biologii wyzwolenia[2].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Została nagrodzona Nagrodą Pulitzera w 1991 roku w kategorii „Beat Reporting”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natalie Angier: Mój problem z Bogiem (pol.). portal Racjonalista. [dostęp 15 września 2009].
  2. Mariusz Agnosiewicz: Płeć, socjobiologia i gender studies (pol.). portal Racjonalista. [dostęp 25 stycznia 2009].  Cytat: „Natalie Angier, autorka głośnej (przywitanej hucznie również na polskim podwórku) książki: Kobieta. Geografia intymna (Warszawa 2001), zwanej „manifestem feministycznym”, na zwalczanie psychologii ewolucyjnej poświeciła kilkadziesiąt stron rozdziału „Psychologia ewolucyjna na kozetce”. Zaraz po tym, kończący książkę rozdział otrzymał tytuł: „Sceptyk w raju. Wezwanie do psychologii rewolucyjnej”. Pani Angier, na co dzień dziennikarka popularnonaukowa „New York Timesa”, uznaje się za przedstawicielkę tzw. biologii wyzwolenia (liberation biology). W tej niezwykle emocjonalnie i soczyście napisanej książce [18], Natalie Angier, autorka książki o biologii i ludziach opętanych pragnieniem wiedzy (Natural Obsessions), pilnie dbając „by nie pogrążyć się w bagnie biologicznego determinizmu”, ciska gromy w psychologów ewolucyjnych, których obrzuca takimi epitetami jak „ewo-psychole”, wzywając do rebelii przeciwko „betonowi psychologii ewolucyjnej – modzie, która na koktajlach zastąpiła freudyzm jako ulubioną metodę analizy postępków nieznośnych kochanków”, gdyż oni „nie mają pojęcia o większości nas, dziewczynek, oraz że chcemy i zasługujemy na coś więcej niż komiksowe stereotypy.”

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów (Natural Obsessions 1988)
  • The Beauty of the Beastly (1995)
  • Kobieta. Geografia intymna Warszawa, Prószyński i S-ka. Wyd I 1999, Wyd II 2001, s. 448, ​ISBN 83-7255-193-6​ (Woman. An Intimate Geography 1999)
  • Kanon: Wyprawa galopem przez piękne podstawy nauki (The Canon: A Whirligig Tour of the Beautiful Basics of Science 2007, ​ISBN 0-618-24295-3​)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]