Natalja Sielezniowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Natalja Sielezniowa
Ilustracja
Natalja Sielezniowa, 2013
Imię i nazwisko

Наталья Игоревна Полинковская

Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1945
Moskwa

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Władimir Andriejew

Lata aktywności

od 1953

Natalja Igoriewna Sielezniowa właśc. Наталья Игоревна Полинковская (ur. 19 czerwca 1945 w Moskwie) – rosyjska i radziecka aktorka filmowa. Córka Igora Polinkowskiego – znanego w Moskwie fotografika[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutowała na scenie teatralnej w wieku 6 lat, występując wraz z Teatrem Armii Radzieckiej. Stało się tak dzięki aktorowi Michaiłowi Majorowowi, który zobaczył ją na ulicy i przyprowadził na próbę spektaklu 30 srebrników, w którym grała przez trzy lata. W czasie jednego ze spektakli została zauważona przez pisarkę Agniję Barto, dzięki której zadebiutowała w 1953 roku na dużym ekranie rolą Saszeńki w filmie Mały przewodnik.

W 1966 roku ukończyła studia w Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie i rozpoczęła pracę w stołecznym Teatrze Satyry. Sukces przyniosła jej rola studentki Lidy w filmie Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika. Jak wspominała aktorka, do udziału w przesłuchaniu namówił ją asystent reżysera. Na pierwsze spotkanie z Gajdajem przyszła prosto z plaży. Kiedy reżyser zobaczył ją w sukience zgłaszał wątpliwości, czy ma odpowiednią figurę do roli Lidy. Natalia błyskawicznie zrzuciła z siebie sukienkę i pozostała w kostiumie kąpielowym. To ostatecznie przekonało Gajdaja.

Widowni telewizyjnej znana była głównie z roli Katariny w serialu Кабачок "13 стульев". Ma na swoim koncie blisko 40 ról filmowych.

W życiu prywatnym od 1968 jest żoną aktora i reżysera Władimira Aleksiejewicza Andriejewa, ma z nim syna Jegora.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]