Nataniel Mateusz Wolf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nataniel Mateusz Wolf
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1724
Chojnice, Korona Królestwa Polskiego
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 1784
Gdańsk, Korona Królestwa Polskiego
Zawód, zajęcie lekarz, astronom

Nataniel Mateusz Wolf, niem. Nathanael Matthäus von Wolf (ur. 28 stycznia 1724 w Chojnicach, zm. 15 grudnia 1784 w Gdańsku) – lekarz, przyrodnik i astronom związany z Gdańskiem. Członek Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku i Royal Society w Londynie.

Studiował w Jenie, Lipsku, Weimarze, Halle i Erfurcie. Zanim przybył do Gdańska, był nadwornym lekarzem marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego oraz generalnego starosty ziem podolskich Adama Kazimierza Czartoryskiego. Leczył również króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Po I rozbiorze Polski zamieszkał w Gdańsku. Od 1775 był gdańskim lekarzem, związał się z tamtejszym towarzystwem naukowym. Był prekursorem stosowania surowicy w celu szczepienia przeciwko ospie, co jest wzmiankowane w "Gdańskich wspomnieniach młodości" Joanny Schopenhauer, której rodzina była poddawana tej nowatorskiej metodzie zapobiegania chorobie[1]. Zbudował obserwatorium astronomiczne na Biskupiej Górce w Gdańsku, z funduszy własnych i ofiarowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego i Stanisława Lubomirskiego, które wyposażył w nowoczesny sprzęt produkcji angielskiej. Niektóre swoje prace drukował w Philosophical Transactions. Był członkiem Royal Society (od 1777). Jego grób znajduje się najprawdopodobniej na Biskupiej Górce[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krystyna Ejsmont: Kolejna tajemnica Biskupiej Górki odkryta?. [dostęp 9 kwietnia 2015].
  2. Mieszkańcy szukają zabytków i grobu Nataniela Wolfa na Biskupiej Górce. trojmiasto.pl, 3 lipca 2019. [dostęp 14 lipca 2019].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]