Natasha Bedingfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natasha Bedingfield
Ilustracja
Natasha Bedingfield (2013)
Imię i nazwisko

Natasha Anne Bedingfield

Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1981
Surrey, Anglia, Wielka Brytania

Gatunki

pop

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów

Aktywność

od 2004

Wydawnictwo

Sony Music

podpis
Strona internetowa

Natasha Anne Bedingfield (ur. 26 listopada 1981 w Surrey) – angielska piosenkarka i autorka tekstów. W dniu 21 marca 2009 poślubiła amerykańskiego biznesmena Matthew Robinsona[1]. Zadebiutowała w latach 80. jako członkini zespołu chrześcijańsko-rockowego The DNA Algorithm tworzonego przez artystkę i jej rodzeństwo: Daniela oraz Nikolę Rachelle. Od lat 90. wokalistka nagrywała piosenki rock i gospel dla Hillsong London Church.

Swój pierwszy, solowy album Unwritten Natasha nagrała w roku 2004. Główne brzmienia muzyczne na albumie to wolne Pop rock inspirowane muzyką R&B[2], które doprowadziły do dołączenia artystce tytułu światowej gwiazdy ze sprzedażą samego debiutanckiego krążka w ilości ponad 2,5 miliona egzemplarzy[3]. W 2007 Bedingfield została nominowana do nagrody Grammy za "Najlepszy żeński występ pop" z piosenką "Unwritten"[4]. Drugi album wokalistki, "N.B." (2007), promowany był przez trzy utwory: "I Wanna Have Your Babies", "Soulmate" i "Say It Again", które nie zajęły miejsca w Top 5 brytyjskiego notowania najlepiej sprzedających się singli.

Natasha Bedingfield promuje światową akcję humanitarną "Stop the Traffik", która pomaga głodującym dzieciom. Kampania prowadzona jest przez matkę artystki pod nazwą "Global Angels". W roku 2008 wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki "Just Stand Up", z której dochód został przekazany instytucjom pomagającym osobom żyjącym z nowotworem.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Bedingfield urodziła się w Lewisham w Anglii. Jej rodzice Molly i John Bedingfieldowie byli wolontariuszami, którzy często wyjeżdżali, dlatego Natasha dzieciństwo spędziła w Nowej Zelandii[5]. Ma trójkę rodzeństwa: starszego brata Daniela i młodszą siostrę Nikolę, którzy również są wokalistami pop, oraz młodszego brata – Joshuę. Zainteresowanie muzyką zostało zainaugurowane od najmniejszych lat przez rodziców, kiedy to Natasha została zapisana na naukę gry na gitarze i pianinie[6]. Jako nastolatka razem z dwójką rodzeństwa (Danielem i Nikolą) założyli zespół chrześcijańsko-rockowy The DNA Algorithm[7]. Istnienie grupy zapewniło Bedingfield poznanie różnych stylów muzycznych oraz wykazanie się w tworzeniu tekstów muzycznych[8]. Artystka w zespole, śpiewała głównie dance-pop o religii, niezależności oraz legalności, tematach na które Natasha mogłaby się natknąć podczas swojej muzycznej kariery. The DNA Algorithm wystąpiło na kilku festiwalach muzyki chrześcijańskiej jeszcze przed tym, kiedy zespół uległ rozpadowi[9].

Bedingfield przez rok studiowała psychologię na Uniwersytecie Greenwich, aby ona sama "pisała coraz lepsze teksty piosenek"[5][6]. Po dwunastu miesiącach nauki opuściła szkołę, aby skupić się na śpiewaniu i pisaniu tekstów piosenek. Zaczęła nagrywać dema, w garażu, razem ze swoimi przyjaciółmi, którzy pracowali w studiu muzycznym, aby potem je rozsyłać do wytwórni płytowych[10]. Podczas lat 90. i wczesnych 2000., Bedingfield komponowała oraz nagrywała piosenki dla Hillsong London Church. Jej dokonania zostały uwiecznione na albumach Shout God's Fame oraz Jesus Is My Superhero w roku 2004[11].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

2004-2006: Unwritten[edytuj | edytuj kod]

W roku 2003 Bedingfield podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Sony BMG[12]. Jej pierwszy album Unwritten ukazał się we wrześniu 2004, a udzielają się na nim Steve Kipner, Guy Chambers, Patrick Leonard i raper Bizarre.Główne brzmienia muzyczne na albumie to wolne Pop rock inspirowane muzyką R&B[2]. Teksty piosenek na krążku nawiązują do kobiecej wolności i wyzwolenia[6]. Album został ciepło przyjęty przez krytyków; recenzent All Music Guide opisał krążek jako "świetnie wykonany pop nowego stulecia"[2]. Album zadebiutował na miejscu #1 brytyjskiej i w pierwszej trzydziestce amerykańskiej listy sprzedaży[13] oraz pokrył się multi-platynami w Wielkiej Brytanii[14] i Stanach Zjednoczonych[15]. W roku 2007 Natasha została nominowana do nagrody Grammy za "Najlepszy żeński występ pop" (utwór "Unwritten")[4].

Bedingfield w roku 2007

Pierwszy singiel z płyty "Single" osiągnął miejsce #3 na brytyjskiej liście przebojów[16]. Tekst utworu i teledysk nawiązują do życia singla[17]. Kolejnym singlem z płyty był "These Words". Utwór najwyższą pozycję osiągnął kilka tygodni po premierze, miejsce #1, czyniąc "These Words" pierwszą piosenką Natashy, która zajęła pozycję na samym szczycie tamtejszego notowania; singiel zajął również wysoką pozycję w Top 20 amerykańskiej listy Billboard Hot 100[18] Trzecim singlem z krążka był utwór "Unwritten", który zajął pozycję #6 na brytyjskiej liście przebojów, a w Stanach Zjednoczonych #2 co do najczęstszego grania w stacjach radiowych w roku 2006[19]. Czwartym singlem z płyty okazał się utwór "I Bruise Easily", który nie osiągnął takiej popularności jak poprzednie piosenki Bedingfield, zajmując pozycję #12 na brytyjskiej liście przebojów.

W listopadzie 2006 Natasha wydała DVD Live in New York City zawierające koncert na żywo, dokument o artystce oraz wszystkie wydane przez nią teledyski. Tego samego miesiąca Bedingfield nagrała utwór "Still Here" napisany przez Diane Warren do filmu Rocky Balboa[20]. Mimo iż piosenka nie ukazała się na oficjalnym soundtracku to pojawiła się na drugim, studyjnym albumie Natashy, N.B. (2007).

W lipcu 2007 Natasha pojawiła się razem z Esmée Denters na portalu YouTube, gdzie śpiewały utwór "Unwritten"; mimo że Bedingfield podłożyła swój głos od początku utworu, to pojawiła się w obiektywie pod koniec piosenki[21].

Od 2007: N.B. oraz Pocketful of Sunshine[edytuj | edytuj kod]

Artystka podczas występu w roku 2008

Drugi album Bedingfield, N.B. ukazał się w kwietniu 2007. W stworzeniu albumu, Natashy pomagały takie sławy jak Eve, czy Adam Levine członek zespołu Maroon 5. Brzmienia muzyczne na krążku nawiązują do R&B, reggae oraz electronica[22]. Bedingfield wyzanała, iż album rzeczywiście różni się od swojego poprzednika gdyż jest odzwierciedleniem samej artystki, która podczas nagrywania albumu szukała swojego wymarzonego partnera[6]. N.B. zadebiutował na miejscu #9 brytyjskiego notowania najlepiej sprzedających się płyt.

"I Wanna Have Your Babies", główny singiel z albumu, został skomentowany przez krytyków jako "banalno-słowna piosenka" opowiadająca o kobiecie szukającej ojca dla swojego dziecka[23]. Singiel odniósł sukces, osiągając miejsce #7 na brytyjskiej liście przebojów i głównie pozycje w Top 50 na notowaniach innych krajów. "Soulmate" został wydany jako drugi singiel z krążka dnia 2 lipca 2007 i także zajął pozycję #7 na brytyjskim notowaniu[24]. Trzecim singlem z krążka okazała się kompozycja "Say It Again", która wydana została dnia 8 października 2007 w Wielkiej Brytanii. Z powodu wydania utworu jedynie w formacie Digital Download, piosenka nie cieszyła się popularnością w rodzimym kraju artystki, nie debiutując nawet na notowaniu Top 100 najlepiej sprzedających się singli.

Bedingfield, aby promować swój najnowszy krążek, została głównym supportem trasy koncertowej Justina Timberlake'a The Future Sex/Love Show w maju 2007[25]. Dnia 1 lipca 2007 Natasha pojawiła się na koncercie "Dla Diany", na Stadionie Wembley w Londynie[26]. Dnia 3 października 2007 wokalistka pojawiła się na gali 2007 BT Digital Music Awards w Camden dzielnicy położonej w południowej części Londynu, aby odebrać nagrodę w kategorii "Najlepszej artystki pop" oraz zaprezentować utwór "Say It Again".

Bedingfield podczas imprezy charytatywnej w roku 2008

Pod koniec roku 2007 wokalistka wydała singiel "Love Like This" jedynie na muzyczny rynek Ameryki Północnej[27]. Utwór, w którym gościnnie głosu użyczył raper Sean Kingston, zajął wysokie pozycje na tamtejszych listach przebojów, znajdując się w Top 20 notowania Billboard Hot 100 oraz Canadian Hot 100[28]. Kompozycja ta stała się głównym singlem z krążka Pocketful of Sunshine[29]. Podczas wywiadu w programie TRL, Bedingfield powiedziała, iż album zawierać będzie sześć piosenek z krążka N.B. oraz siedem zupełnie nowych kompozycji między innymi piosenkę "Love Like This". Krążek wydany został 22 stycznia 2008 roku na amerykańskim rynku muzycznym[30]. Tytułowy utwór z albumu stał się główną kompozycją rozpoczynającą finalną serię programu stacji MTV Wzgórza Hollywood[31]. W lutym 2008 na amerykański rynek muzyczny wydany został drugi singiel promujący krążek, utwór "Pocketful of Sunshine". Kompozycja, która powtarzając sukces innej piosenki wokalistki "Unwritten", znalazła się w Top 5 notowania Billboard Hot 100 oraz Top 3 Canadian Hot 100 została nagrana w celach promocyjnych w specjalnym języku, by promować grę komputerową The Sims 2: Czas wolny[32][33]. Utwór został również wykorzystany w kampanii Start Fresh amerykańskiej telewizji ABC. Po udanym występie drugiego singla na listach przebojów, artystka zdecydowała się wydać na amerykański rynek muzyczny kolejną kompozycję prezentującą longplay. "Angel", wyprodukowany przez Rodneya "Darkchilda" Jerkinsa oraz wydany dnia 11 sierpnia 2008 w Ameryce Północnej, stał się trzecim singlem promującym album Pocketful of Sunshine[34].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Natasha Bedingfield Is Married | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
 2. a b c Johnny Loftus. Recenzja Unwritten. All Music Guide. Z dnia 7 marca 2007.
 3. Stuart Clarke. Staggered Plan for Bedingfield Return. Music Week. 10 czerwca 2006. Z dnia 11 marca 2007.
 4. a b 2007 Grammy Award Nominations. Nagroda Grammy. Z dnia 29 maja 2007.
 5. a b John Harlow. Bill Gates Puts Bedingfield in His Xbox. The Sunday Times. 26 marca 2006. Z dnia 8 marca 2007.
 6. a b c d Natasha Bedingfield (ang.). EMI Music Publishing. [dostęp 2011-01-05].
 7. Rob Patterson. Natasha Bedingfield. BMI. 22 lutego 2006. Z dnia 8 marca 2007.
 8. Bill Lamb. Natasha Bedingfield Biography. About.com. Z dnia 10 czerwca 2007.
 9. Liz Jones. "Is Natasha Bedingfield God's gift to pop music?". you.co.uk. 12 maja 2007. Z dnia 11 czerwca 2007.
 10. Simon Cage. Sister Doing It For Herself. The Scotsman. 19 grudnia 2004. Z dnia 11 marca 2007.
 11. Tony Cummings. Hillsong London: Shouting God's Fame and Proclaiming Jesus Is. Cross Rhythms. 12 listopada 2006. Z dnia 11 marca 2007.
 12. Biography. VH1. Z dnia 7 marca 2007.
 13. Unwritten World Charts. acharts.us. Z dnia 10 czerwca 2007.
 14. Certfied Awards (ang.). bpi.co.uk. [dostęp 2011-01-05].
 15. Searchable Database. The RIAA. Z dnia 20 marca 2007.
 16. "Single" World Charts. musicsquare.net. Z dnia 11 czerwca 2006.
 17. Elle J. Small. "Natasha Bedingfield: Capital Gains". Blues and Soul Music Magazine. Wydanie 997. Z dnia 11 czerwca 2006.
 18. "These Words" World Charts. musicsquare.net. Z dnia 11 czerwca 2006.
 19. "Nielsen Issues Most Popular Lists for 2006". nielsenmedia.com. 20 grudnia 2006. Z dnia 15 czerwca 2007.
 20. Keith Caulfield. Charting As Easily As 'Bruising?'. Billboard. 10 listopada 2006. Z dnia 7 marca 2007.
 21. Videos. esmeeworld.com. Z dnia 29 lipca 2007.
 22. Lizzie Ennever. "Soulmate" Album Review. BBC. Z dnia 20 maja 2007.
 23. "An Open Letter to Natasha Bedingfield". Drowned in Sound. Z dnia 22 kwietnia 2007.
 24. "New Single – Coming Soon". natashabedingfield.com. 9 maja 2007. Z dnia 10 maja 2007.
 25. "Bedingfield to tour with JT". ITV News. 16 maja 2007. Z dnia 11 czerwca 2007.
 26. Performers. concertfordiana.com. Z dnia 19 czerwca 2007.
 27. October - "Mainstream Already Out". fmqb.com. Z dnia 26 października 2007.
 28. "Love Like This" World Charts. acharts.us. Z dnia 17 stycznia 2008.
 29. "New Natasha Bedingfield Single!". natashabedingfield.us. Z dnia 18 stycznia 2008.
 30. Pocketful of Sunshine - Released Date. sonybmgstore.com. Z dnia 18 stycznia 2008.
 31. "Pocketful of Sunshine" On MTV's The Hills. natashabedingfield.us. Z dnia 11 stycznia 2008.
 32. "Pocketful of Sunhine" World Charts. acharts.us. Z dnia 25 września 2008.
 33. "Pocketful of Sunshine": Singing In Simlish. youtube.com. Z dnia 25 września 2008.
 34. Blog: "Two Month Tour". natashabedingfield.com. Z dnia 25 września 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]