Natasza Zylska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natasza Zylska
Imię i nazwisko Natasza Zygelman
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1933
Wilno
Pochodzenie Polska
Data i miejsce śmierci 29 marca 1995
Tel Awiw, Izrael
Instrumenty wokal
Gatunki muzyka rozrywkowa, pop
Zawód technik górniczy
Aktywność lata 50. XX wieku

Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wojnę przeżyła w ukryciu. Mieszkała na Górnym Śląsku (ojciec był dyrektorem banku w Katowicach). Przez rok studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, potem ukończyła technikum, uzyskując zawód technika górnika. Zadebiutowała w 1954 r. w zespole estradowym, działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Występowała z orkiestrami tanecznymi Jerzego Haralda, Jana Cajmera, Waldemara Kazaneckiego i Zygmunta Wicharego. Występowała m.in. z Januszem Gniatkowskim.

W 1963 wyemigrowała do Izraela, gdzie początkowo występowała jako piosenkarka, a po wycofaniu się z zawodu w latach siedemdziesiątych poświęciła się plastyce. Pochowana została prawdopodobnie na cmentarzu Kirjat Shaul w Tel Awiwie pod nazwiskiem Natalia Weisberg.[1]

Była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 50. XX wieku w Polsce.

Wybrane piosenki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogdan Snoch: Górnośląski Leksykon Biograficzny. Suplement do wydania drugiego. Katowice: Muzeum Śląskie, 2006, s. 127. ISBN 83-60353-11-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]