Natasza Zylska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natasza Zylska
Imię i nazwisko

Natasza Zygelman

Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1933
Wilno

Pochodzenie

Polska

Data i miejsce śmierci

29 marca 1995
Tel Awiw, Izrael

Instrumenty

wokal

Gatunki

muzyka rozrywkowa, pop

Zawód

technik górniczy

Aktywność

lata 50. XX wieku

Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wojnę przeżyła w ukryciu. Mieszkała na Górnym Śląsku (ojciec był dyrektorem banku w Katowicach). Przez rok studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, potem ukończyła technikum, uzyskując zawód technika górnika. Zadebiutowała w 1954 r. w zespole estradowym, działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Występowała z orkiestrami tanecznymi Jerzego Haralda, Jana Cajmera, Waldemara Kazaneckiego i Zygmunta Wicharego. Występowała m.in. z Januszem Gniatkowskim.

W 1963 wyemigrowała do Izraela, gdzie początkowo występowała jako piosenkarka, a po wycofaniu się z zawodu w latach siedemdziesiątych poświęciła się plastyce. Pochowana została prawdopodobnie na cmentarzu Kirjat Shaul w Tel Awiwie pod nazwiskiem Natalia Weisberg.[1]

Była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 50. XX wieku w Polsce.

Wybrane piosenki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogdan Snoch: Górnośląski Leksykon Biograficzny. Suplement do wydania drugiego. Katowice: Muzeum Śląskie, 2006, s. 127. ISBN 83-60353-11-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]