Natgeogia rastellata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Natgeogia rastellata
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Natgeogia
Raven, 1994

Gatunek

Natgeogia rastellata

Natgeogia rastellatagatunek pająka z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae, jedyny z monotypowego rodzaju Natgeogia. Występuje endemicznie w środkowej części Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek i rodzaj opisane zostały po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na łamach Memoirs of the Queensland Museum. Opisu dokonano na podstawie pojedynczego okazu samca, odłowionego w 1990 roku na Mont Aoupinié na Nowej Kaledonii. Nazwa rodzajowa została nadana na cześć National Geographic Society, zaś epitet gatunkowy nawiązuje do wydatnego rastellum tego pająka[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 17 mm. Karapaks jest w zarysie jajowaty, długości 7,5 mm oraz szerokości 6,25 mm, ubarwiony pomarańczowobrązowo, porośnięty jasnym owłosieniem i delikatnymi, czarnymi szczecinkami. Część głowowa karapaksu jest mocno łukowata. Ośmioro oczu umieszczonych jest na wyraźnie wyniesionym wspólnym wzgórku; rozmieszczone są na planie trapezu o wyraźnie szerszym tyle. Jamki karapaksu są szerokie, głębokie, poprzeczne i odchylone. Nadustek nie występuje. Szczękoczułki są krótkie, przysadziste, ubarwione rudobrązowo. Na przedniej krawędzi ich bruzdy leży 10 dużych zębów, a w jej części środkowo-nasadowej 10–12 ząbków małych. Rastellum wykształcone jest w formie kolczastej listewki nad pazurem jadowym przechodzącej w wydatny, stożkowaty wyrostek. Dłuższe niż szerokie szczęki mają krótkie i niewyraźne płaty przednie oraz około setki małych kuspuli w kątach wewnętrznych. Średnice kuspuli dochodzą do 50 μm. Szersza niż dłuższa warga dolna jest pozbawiona kuspuli. Wąskie, sercowate sternum ma małe, położone brzeżnie miejsca przyczepu mięśni (sigillae) o owalnym kształcie. Nogogłaszczki mają duże i bezzębne pazurki. Odnóża są przysadziste, brązowe bez obrączkowania, porośnięte szczecinkami i przylegającymi, szarymi włoskami. Stopy mają małe, wąskie w przekroju przypazurkowe kępki włosków oraz duże pazurki, w przypadku pary pierwszej uzbrojone w trzy grube zęby, a w przypadku pary ostatniej nieuzębione. Opistosoma (odwłok) ma na wierzchu szereg wąskich, brązowych szewronów na białym tle. Spód opistosomy jest jasny z brązowymi znakami przy wewnętrznych krawędziach wieczek płuc książkowych, parą zakrzywionych linii pośrodku oraz brązowym trójkątem przed kądziołkami przędnymi pary tylno-środkowej, które to są dobrze rozwinięte i większe od krótkich kądziołków pary środkowo-bocznej. Owłosienie opistosomy jest jasne. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie kopułki z długim płatem bocznym zwieńczonym kulką o zapadniętym szczycie.

Zachowanie i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten zamieszkuje lasy deszczowe. Należy do drapieżników polujących z ukrycia. Buduje prostą, rurkowatą norkę od długości od 6 do 8 cm wyściełaną pajęczyną. Jedyne wejście do niej zamknięte jest wieczkiem o grubości od 2 do 3 mm[2].

Gatunek ten występuje endemicznie w środkowej części Nowej Kaledonii, gdzie znany jest tylko z miejsca typowego na górze Mont Aoupinié. Spotykany był na wysokości 890 m n.p.m., na pobrzeżu strumienia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Natgeogia Raven, 1994. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.