Nathan Knorr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nathan Homer Knorr
Nathan Homer Knorr
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1905
Bethlehem
Data i miejsce śmierci 8 czerwca 1977
Wallkill, stan Nowy Jork
Przyczyna śmierci guz mózgu
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Nathan Homer Knorr (ur. 23 kwietnia 1905 w Bethlehem w stanie Pensylwania, zm. 8 czerwca 1977 w Wallkill w stanie Nowy Jork) – trzeci prezes Towarzystwa Strażnica. W latach 1942–1977 kierował ogólnoświatową działalnością Świadków Jehowy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 23 kwietnia 1905 roku w Bethlehem w stanie Pensylwania (USA). W wieku 16 lat nawiązał luźny kontakt z ówczesnymi Badaczami Pisma Świętego. W roku 1922 był obecny na zgromadzeniu w Cedar Point w stanie Ohio i wtedy postanowił wystąpić z kościoła reformowanego. 4 lipca 1923 roku został ochrzczony jako Badacz Pisma Świętego.

6 września 1923 roku Nathan Knorr został członkiem rodziny Betel (niepłatnym pracownikiem) w głównej siedzibie Towarzystwa Strażnica w Brooklynie w Nowym Jorku. Początkowo pracował w ekspedycji, gdzie zauważono jego zaangażowanie w pracę i talent organizatorski. 8 lutego 1928 roku Joseph F. Rutherford mianował go współwydawcą Złotego Wieku, w redakcji pełnił funkcję sekretarza-skarbnika[1]. Od 23 września 1932 roku kierował drukarnią Towarzystwa Strażnica. 11 stycznia 1934 roku wybrano go na członka zarządu Nowojorskiego Towarzystwa Strażnica, a w następnym roku został jego wiceprezesem. Od 10 czerwca 1940 roku pełnił również funkcję wiceprezesa Pensylwańskiego Towarzystwa Strażnica.

Przywództwo we wspólnocie[edytuj | edytuj kod]

13 stycznia 1942 roku, dwa tygodnie po śmierci Josepha F. Rutherforda, 36-letniego Nathana Knorra wybrano prezesem Towarzystwa Strażnica (zarówno korporacji pensylwańskiej, jak i nowojorskiej). W ówczesnej sytuacji oznaczało to kierowanie całą organizacją Świadków Jehowy.

Pomimo trwania II wojny światowej we wrześniu 1942 roku zorganizowano kongres pod hasłem „Nowy Świat”. W kluczowym przemówieniu „Pokój – czy może być trwały?” Nathan Knorr na podstawie proroctwa z Księgi Objawienia 17:8 wyjaśnił, że II wojna światowa nie przeobrazi się w wojnę Armagedonu, ale że się skończy i na jakiś czas zapanuje pokój. Czas ten trzeba będzie wykorzystać na rozwinięcie działalności kaznodziejskiej Świadków Jehowy na całym świecie.

Zgodnie z tym kierunkiem Nathan Knorr położył nacisk na szkolenie głosicieli, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę od domu do domu. Od lutego 1942 roku w Betel w Nowym Jorku, a od września 1943 roku we wszystkich zborach Świadków Jehowy zaczął funkcjonować Kurs Służby Teokratycznej (obecnie Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej), który szkoli mówców wykładów publicznych i głosicieli. Kolejnym krokiem było powołanie funkcjonującej od lutego 1943 Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead początkowo w South Lansing, w której przez pół roku szkoli się misjonarzy wyjeżdżających na tereny zagraniczne (obecnie Szkoła „Gilead” mieści się w Patterson). Te postanowienia przyczyniły się do wzrostu liczby Świadków Jehowy po II wojnie światowej.

W latach 1945–1956 Nathan Knorr odbył szereg podróży dookoła świata, podczas których odwiedzał oddziały krajowe Towarzystwa oraz przyglądał się sytuacji współwyznawców na świecie po zakończeniu wojny. W niektórych dziedzinach dokonano reorganizacji. W roku 1946 zmieniono formułę czasopisma „Pociecha” (dawniej „Złoty Wiek”), które odtąd nosi nazwę „Przebudźcie się!”. 31 stycznia 1953 roku poślubił Audrey (po drugim mężu Audrey Hyde).

Przekład Nowego Świata[edytuj | edytuj kod]

Od początku urzędowania Nathan Knorr żywo interesował się drukowaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Już w roku 1942 Towarzystwo Strażnica przygotowało wydanie angielskiej Biblii Króla Jakuba z konkordancją. Drukowano też inne przekłady. Jednak w październiku 1946 roku Knorr zaproponował przygotowanie zupełnie nowego tłumaczenia. W latach 1950–1960 wydano w kilku częściach „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”, które następnie stało się podstawą do tłumaczenia go na inne języki. Do roku 2014 wydrukowano ponad 208 milionów egzemplarzy tego przekładu w ponad 125 językach[2][3].

Zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Działalność Knorra wiązała się również z dużymi międzynarodowymi zgromadzeniami Świadków Jehowy. Największe z nich odbyło się w roku 1958 pod hasłem „Wola Boża” na stadionach Yankee i Polo Grounds w Nowym Jorku. Głównego przemówienia wysłuchało wtedy 253 922 osoby.

W latach 1950–1976 dokonano zmian organizacyjnych w zborach Świadków Jehowy i w funkcjonowaniu Towarzystwa Strażnica. W ich wyniku działalnością Świadków Jehowy nie kieruje prezes Towarzystwa Strażnica, ale Ciało Kierownicze.

Nathan H. Knorr zmarł 8 czerwca 1977 roku na Farmach Strażnicy w Wallkill w stanie Nowy Jork. Kolejnym prezesem Towarzystwa został bliski współpracownik Knorra Frederick W. Franz.

Podróże służbowe (biografia)[edytuj | edytuj kod]

Nathan H. Knorr odwiedzał i brał udział w otwarciu Biur Oddziału, a także brał udział w kongresach międzynarodowych. Niektóre relacje z tych podróży opisały publikacje Świadków Jehowy:

Lista zawiera publikacje w języku polskim oraz w języku angielskim (wyd. angielskie: Rocznik Świadków Jehowyyb do 1993 r., „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” w do 1984 r. i „Przebudźcie się!” g do 1984 r.), po symbolu publikacji znajduje się: data wydania i strona. Symbole publikacji i ich pełna nazwa:

Przypisy

  1. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
  2. New World Translation of the Holy Scriptures — Revised 2013 —. Wallkill, NY: Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc. & International Bible Students Association, luty 2014, s. 4. ISBN 12589-3223. (ang.)
  3. Watchtower: Biblia w Internecie (pol.). jw.org, 2014-07-27. [dostęp 2014-09-21].