Przejdź do zawartości

Nation und Europa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nation Europa (później Nation und Europa) – wydawany w Niemczech miesięcznik, na łamach którego głoszona była idea paneuropeizmu. Założony został w Coburgu w 1951 roku i tam też mieściła się jego redakcja aż do zamknięcia w 2009 r.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Magazyn założony został przez byłego oficera Waffen-SSSturmbannführera Arthura Ehrhardta oraz poetę Herberta Böhme. Tytuł zaczerpnięto z prac Oswalda Mosleya, który często posługiwał się tym określeniem. W początkach istnienia magazynu związani z nim byli tacy pisarze jak Gaston-Armand Amaudruz i Maurice Bardèche, podzielający idee paneuropejskie. Głównym udziałowcem był szwedzki atleta Carl-Ehrenfried Carlberg[1]. Poza Ehrhardtem, w skład redakcji wchodzili Per Engdahl, Hans Oehler, Paul van Tienen, Erik Laerum i Erich Kern[2].

W późniejszych latach magazyn związał się blisko z organizacją Deutsche Liga für Volk und Heimat, co wywołało liczne oskarżenia o sympatię dla neonazizmu[3][4] oraz o negację holocaustu[5] i sprawiło, że służby niemieckie obserwowały magazyn aż do jego zamknięcia. Na łamach pisma udzielano także wsparcia dla Mahmuda Ahmadineżada po jego antysemickich wypowiedziach[6]. W 1990 magazyn zmienił nazwę na Nation und Europa. W 2000 roku nastąpiło połączenie z magazynem ‘Lesen und Schenken’, zaś w 2009 historia ‘Nation und Europa’ definitywnie dobiegła końca[7].

Linia programowa

[edytuj | edytuj kod]

Na łamach ‘Nation Europa’ głoszono przede wszystkim treści paneuropejskie, często odwołując się przy tym do czasów drugiej wojny światowej i wskazując SS jako pierwszą we współczesnej historii armię europejską, wyolbrzymiając często znaczenie cudzoziemskich formacji SS. Główną ideą, którą podkreślano na łamach magazynu była konieczność zjednoczenia Europy w obliczu komunistycznego zagrożenia[8]. Na łamach ‘Nation Europa’ publikowali zarówno literaci związani wcześniej w różnym stopniu z III Rzeszą, jak Agnes Miegel czy Herbert Böhme, jak i politycy prawicowi z całej Europy (m.in. lider francuskiego Frontu NarodowegoJean-Marie Le Pen). Pismo miało bardzo silnie antyislamski oraz antyamerykański charakter.

Ważniejsze osoby publikujące na łamach Nation Europa

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Philip Rees, Biographical Dictionary of the Extreme Right Since 1890, s. 54.
  2. G. Macklin, Very Deeply Dyed in Black, London, 2007, s. 180.
  3. Macklin, s. 91.
  4. Geoffrey Harris, The Dark Side of Europe, Edinburgh University Press, 1994, s. 54.
  5. Macklin, s. 93.
  6. Nation und Europa, 07/08 2006.
  7. Neue Presse.
  8. Karol Grunberg, SS – Czarna gwardia Hitlera, Warszawa 1984, s. 547.
  9. a b c d Philip Rees, Biographical Dictionary of the Extreme Right Since 1890, 1990.
  10. Karl Dietrich Bracher, The German Dictatorship, Penguin, 1970, s. 585.
  11. Graham Macklin, Very Deeply Dyed in Black, New York: IB Tauris, 2007, s. 102.
  12. Macklin, Very Deeply Dyed in Black, s. 114.
  13. Cas Mudde, The Ideology of the Extreme Right, Manchester University Press, 2000, s. 35.
  14. Macklin, Very Deeply Dyed in Black, s. 85.
  15. Stephen Dorril, Blackshirt: Sir Oswald Mosley & British Fascism, 2007, s. 591.
  16. Macklin, Very Deeply Dyed in Black, p. 111.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]